Ağda Lekesi Nasıl Çıkar?

Ağda Lekesi Nasıl Çıkar?

Vücudunuzdaki tüylerden kurtulmanın günümüzde birçok yolu vardır. Ağda Lekesi Nasıl Çıkar? İğneli epilasyon, lazer epilasyon ve jilet bu yöntemlerden bazılarıdır. Bununla birlikte ağda da hala birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Eğer bir güzellik salonunda değil de evde ağda yapacaksanız ürünün giysinize ya da halı, kilim gibi yerlere bulaşma riski vardır. Eğer lekeden nasıl kurtulacağınızı bilemezseniz boş yere kıyafetlerinizi atmak ya da ağda lekesi olan ürünleri kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Ağda lekesi aslında mum lekesini çıkarmak için kullanılan yöntemlerle çıkarılabilir ancak tek fark ağdanın mum lekesine göre daha zor soğuması ve donmasıdır. Yani lekeyi çıkarmak için daha fazla buza ihtiyacınız olabilir. Ağda bir yere döküldüyse lekeyi daha fazla yaymamak için kesinlikle sıcakken silmeyin. Sıcakken silmek hem lekeyi yayar hem de kumaşa daha fazla işlemesine yol açar.

Ağda Lekesini Çıkarmak İçin


Lekenin iyice soğumasını ve sertleşmesini bekleyin. Ağda iyice soğuduktan sonra daha da sertleşmesi için üzerine 2-3 adet buz koyun. Sertleşen ağdanın dış bölümlerini kumaşa zarar vermeden bir kaşığın tersiyle veya bıçakla almaya çalışın. Bıçağın veya metalin kumaşa çok fazla temas etmemesine özen gösterin. Bu işlemi yaparken çıkan ağda parçalarının etrafa yayılmaması için elektrikli süpürge kullanabilirsiniz.

Lekenin fazlalığını aldıktan sonra sıra geldi bıçakla temizlenemeyen bölgeyi çıkarmaya. Soğumuş ağdayı yapıştığı yerden çıkarmak için ütüye ve kese kağıdına ihtiyacınız olacak. Ütüyü en düşük sıcaklığında ve “buharsız” ayarında kullanmalısınız. Leke halıda veya ütü masasına koyamayacağınız bir yerdeyse bu işlemi yerinde yapmanız gerekiyor.

Leke bir kıyafetinizdeyse ütü masasını kullanabilirsiniz. İyice soğumuş lekenin üstüne tek kat kese kağıdını yerleştirin. Kese kağıdında ısıyla kumaşa geçecek bir yazı veya baskı olmamasına dikkat edin. Ütüyü kullanmaktaki amaç soğuyan ağdayı hafifçe eriterek kese kağıdına geçmesini sağlamak. Bunu yaparken ütüyü çok fazla bastırmayın.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra ağda lekesi tamamen çıkmadıysa son olarak temiz bir pamuklu beze bir parça alkol damlatarak temizleyebilirsiniz. Kumaşın renginin solmaması için az alkol kullanın ve sadece lekenin olduğu bölgeyi temizleyin. Leke çıktıktan sonra bol suyla alkolü durulayın.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
1 yorum
307 okuma
30 Nisan, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarYorumlar (1 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?