Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Ağız kokusu, her insanın muzdarip olabileceği bir durum.Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları Birçok sebebi olabiliyor. Ciddi bir sağlık sorununa da işaret edebilir, yediğiniz bir yemeğin sonucu olarak da kendini gösterebilir. Ağız içi ve diş sorunları başlıca nedenleri olarak biliniyor. Ağız kokusu geçici bir durum da olabilir, kalıcı hale de gelebilir. Önlem alındığı takdirde üstesinden gelinmeyecek bir sorun değil! Ağız kokusunu önlemek sanıldığının aksine evde uygulanabilecek bazı önlemler ile oldukça kolaydır.

Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Ağız kokusuna gıda artıkları veya ciddi bir hastalık sebep olabilir. Diş ve ağız içi sebeplere bağlı ağız kokularını gidermek için periyodik olarak uygulanması gereken yöntemler var.

Ağız kokusunu önlemek için şu yöntemleri uygulayabilirsiniz?

-Her yemekten sonra dişlerinizi birkaç dakika fırçalayın.
– gün en az bir kez diş ipi kullanın.
-Pürüzlü bir dokusu olan dilin yüzeyi, bakteriler için yaşam alanıdır. Dilin ön ve arka yüzeyini diş fırçası ile temizleyin.
-Periyodik olarak ağız ve diş bakımı yaptırın.
-Dişeti cepleri, ulaşılması zor alanlardır ve bakterilerin yuvasıdır. Bu alanları düzenli olarak temizletin.
-Diş aralarında temizlenemeyen ve ulaşılamayan bölgeleri düzenli olarak temizletin.
-Dişlerinizi yemeklerden hemen sonra değil de en az 1 saat sonra fırçalayın. Bu şekilde ağız kokusuna yol açan bakteri oluşumunu azaltmış olursunuz.
-Diş problemlerini araştırın ve patolojik nedenlerini tedavi ettirin.
-Diş dolguları, kaplamalar ve protezler, bir süre sonra ağız kokusuna yol açabilmektedir. Bu sebeple periyodik olarak bakımları yapılmalı; gerekirse değiştirilmelidir.
-Koku testleri ile ağız kokusuna yol açan uçucu sülfür gazlarının boyutunu tespit ettirin ve tedavi yöntemlerini öğrenin.

Ağız kokusuna karşı doğal öneriler;

-Bilinen en eski, en pratik ve en etkili ağız kokusu önleme yöntemi karanfil çiğnemektir.
-Kahve tanelerini çiğnenmesi, limon ve portakal kabuğu emilmesi de çözüm olabilmektedir.
-Su ile hidrojen peroksitten eşit miktarda karıştırılarak hazırlanan gargara, ağız kokusunu önlemek için etkili bir çözümdür.
-Özellikle sabahın ilk saatlerinde gıda kaynaklı ağız kokuları ortaya çıkar. Bunu önlemek için sabah aç karna 1 bardak soğuk süt içilebilir.
-İçeriğinde bol su bulunan sebze ve meyveler tercih edin. Elma, domates, kereviz, pırasa ve karpuz gibi besinleri bol tüketin.
-Maydanoz, ağız kokusunu gideren bir besindir. Yemeklerde veya salatalarda maydanoz kullanın. Maydanoz yağı kapsülü de kullanabilirsiniz.
-Yoğurt gibi probiyotik bakımından zengin besinler ağız kokusunu önler.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
1 yorum
307 okuma
30 Nisan, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarYorumlar (1 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?