Bu soruları cevaplayabiliyorsanız evliliğe hazırsınız

Bu soruları cevaplayabiliyorsanız evliliğe hazırsınız

Bu soruları cevaplayabiliyorsanız evliliğe hazırsınız

Önemli kararlar almadan önce “acaba doğru mu?” sorusunu kendimize binlerce kez sorarız. Bu soruları cevaplayabiliyorsanız evliliğe hazırsınız.Düşünür taşınır ve en doğru kararı vermeye çalışırız. Hele bir de konu evlilik gibi insanın tüm hayatını etkileyecek bir konuysa, beynimiz bir sürü düşünceyle, soru işaretiyle kurcalanır durur.

Hayatınızın belki de bu en önemli kararını almadan önce şu sorulara vereceğiniz yanıtları dikkatlice değerlendirmeye çalışın:

Evlenme sebebiniz ne?

Herkes bir gün evlendiği için mi evleniyorsunuz? Ya da evliliğin hayatınızı düzene sokacağını umarak mı? Yoksa hayatınızı gerçekten onunla paylaşmak istediğiniz için mi?

Elli yaşınızdaki halinizi gözünüzün önüne getirin. Bu tabloda onun yerini görebiliyor musunuz? Sizin için hala bugünkü kadar değerli mi? Saçları kırlaşıp, yüzü kırıştığında ona hala aşık olacak mısınız?

Evlendikten sonra kendinize bağımsız bir alan yaratabilecek misiniz?

Birbirinizden ayrı olarak da yapabileceğiniz, zevk aldığınız şeyler, hobiler var mı? Birbirinizin hayatlarına saygı duyabilecek misiniz, Yoksa tüm hayatınız birbirinize endeksli mi olacak?

Karakterinizden sürekli taviz mi veriyorsunuz?

Bu ilişkide sürekli olarak kendi kişiliğinizden, prensiplerinizden, zevklerinizden taviz verdiğinizi düşünüyor musunuz? Bu durum belki şu anda sizi fazla rahatsız etmiyor ama bir süre sonra kendi kişiliğinizi kaybetmekte olduğunuzu fark edebilirsiniz.

Fındık kabuğunu doldurmayacak şeylerden sürekli tartışıyor musunuz?

Bu tartışmalarda birbirinizi dinlemek, anlamak yerine yalnızca kendi düşüncenizi hakim kılmaya mı çalışıyorsunuz? Tartışmak, birşeyleri yoluna koymak için yapılırsa fena değildir fakat yalnızca haklı çıkmak, karşı tarafa üstünlüğünü kabul ettirmek, zafer kazanmak için yapılıyorsa tehlike var demektir. Zira evlilik bir tarafın galip geleceği bir yarış değil, bir takım oyunudur.

Onunla ilgili bazı sorunlar, hoşlanmadığınız huyları sürekli olarak kafanızı meşgul ediyor mu?

Diyelim ki onun tembel olduğunu düşünüyorsunuz. Ama bu sorunu zamana bırakmayı uygun buldunuz, nasılsa evlendikten sonra değişir diye düşünüyorsunuz. Peki bu huyunun değişmeyebileceği ihtimalini de göze alıyor musunuz? Bu sevmediğiniz huylarıyla yaşamaya razı mısınız?

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
1 yorum
398 okuma
30 Mayıs, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarYorumlar (1 Yorum)

  • ilişkinin seyrinin belirlenmesi açısından m.ö./m.s. ayrımı gibi olan sorudur.Doğru insanı bulunca güzel bir şey olacağını düşünüyorum…

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?