Eriğin faydaları nelerdir?

Eriğin faydaları nelerdir?

Eriğin faydaları nelerdir?

İçerdiği antioksidan ve filonutrientler sayesinde birçok önemli hastalığı tedavi eden, vücudu zararlı organizmalara karşı koruyan eriğin faydaları arasında sindirime yardımcı olması, kolesterolü düşürmesi gibi etkenler ilk sırada yer alıyor. Eriğin faydaları nelerdir? merak ediyorsanız çok daha fazlasını sizler için toparladık. İşte eriğin faydaları

Eriğin faydaları nelerdir?

Eriğin faydaları nelerdir?

Kolon kanserini önler

Yapılan araştırmalar, kuru eriğin günde 1 avuç tüketildiğinde kolon kanserine karşı güçlü bir koruyucu olduğunu ortaya koymuştur. Bu durumun ana sebebi eriğin çözünebilir lif bakımından zengin olması ve epikateşin isimli maddeyi içermesidir. Antioksidan bakımından da zengin olan erik, kanseri ortaya çıkan radikaller ile de savaşan güçlü bir maddedir.

Kan dolaşımını hızlandırır

Erik tüketimi demir üretimi ve emilmesinde etkili olduğu için kan dolaşımı üzerinde de etkilidir. Eriğin faydalarından yararlanmak için bol bol tüketim yapmanız tavsiye edilir.

Kolesterolü düşürür

Erikte bulunan çözünebilir lifler arasında yer alan pektin isimli madde yüksek kolesterolün düşürülmesinde etkilidir. Bu özellik sadece insanlar için değil hayvanların da kolesterolünün düşürülmesinde etkilidir.

Kabızlığı önler

Eriğin faydaları arasında kabızlığı önlemesi de yer alır. Diyet lifi içeren erik kabızlı hastası olan kişilerce kullanılmalıdır. Düzenli erik tüketimi ile sindirim sistemi sorunlarından kurtulabilirsiniz.

Kemik sağlığını korur

Yapılan araştırmalara göre kuru erik kemik sağlığını koruyan özelliklere sahip bir besin türü. Kemiklerin yoğunluğunu arttıran yapısıyla dikkat çeken kuru erik kırıkların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Özellikle menopoz dönemindeki kadınlara sıklıkla kuru erik tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Makura dejeneresansını önler

Eriğin faydaları arasında halk arasında sarı nokta olarak adlandırılan ve yaşa bağlı bir görme bozukluğu olan makura dejeneresansını önlemesi de yer alır. 65 yaş üstü kişilerde ciddi görme bozukluklarının en büyük sebebi olarak gösterilen makura dejeneresansı, günlük erik tüketimi yapan kişilerde daha az görülmektedir.

Cilt sağlığı üzerinde etkili

Eriğin faydaları nelerdir merak edenler için dikkat çekici diğer bir madde ise erik tüketiminin cildi güzelleştirmesidir. Yapılan araştırmalara göre güçlü bir antioksidan olan erik ile cilt yüzeyindeki kusurları önleyebilir, daha parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Kilo vermenize yardımcı olur

Günlük diyet listenize erik ekleyerek çok daha sağlıklı bir biçimde kilo verebilirsiniz. Karbonhidrat ve yağ değerleri oldukça düşük olan, kalori yönünden diyet menünüze ekleyebileceğiniz erik ile kısa sürede birkaç beden birden incelebilirsiniz.

Demir emilimini sağlar

İçeriğinde bol miktarda demir barındıran erik demir emilimi ve üretimi ile de genel vücut sağlığı üzerinde çok etkili bir üründür. Erik tüketerek kan dolaşımınızı da hızlandırabilirsiniz.

Metabolizmayı hızlandırır

Niasin isimli maddeyi içeriğinde barındıran erik metabozlizmayı hızlandırarak vücuttaki yağları kısa süre içinde yakar. B 6 vitamini ve patotenik asit içeren eriğin faydalarından yararlanabilmek için düzenli olarak tüketmek tavsiye edilmektedir.

Eriğin faydaları nelerdir?

Eriğin faydaları nelerdir?

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
1 yorum
323 okuma
25 Nisan, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarYorumlar (1 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?