Evlerde Kolay Klima Temizliği

Evlerde Kolay Klima Temizliği

Evlerde Kolay Klima Temizliği

Artık her evde ihtiyaç haline gelen ve kullanımı her geçen gün artan ev tipi klimaların bakımı oldukça önemli bir konudur. İşyerlerinde bakımının daha düzenli yapıldığı görülürken Evlerde Kolay Klima Temizliği bu konuda bir ihmalkârlık söz konusu olmaktadır.

Evlerde hem tasarruf etmek için hem de çok fazla kullanılmadığı gerekçesi ile klima bakımları ta ki bir sorun yaşanana kadar pek de akla gelmiyor. Oysa klimanın çok sık çalışıp çalışmaması bakımı ertelemek için bir etken değildir. Yılda en az iki kez yapılacak olan bakımlar hem klimanızın daha az enerji harcayarak çalışmasını hem de daha sağlıklı bir ortam oluşmasını sağlayacaktır.

İşyerimizde ya da evimizde kullandığımız klimalar yüzünden sık sık hasta olanlar vardır. Bunun bir nedeni soğuk havanın tavana değil de direk bireylere doğru gelmesinin yanı sıra fan pervaneleri ve hava filtresinin düzenli temizleniyor olmamasıdır.

Klimanın en çok kullanıldığı yaz ve kış mevsimleri başlamadan bakımı yaptırılmalıdır. Düzenli bakım yapılmadığı takdirde karşılaşılacak sorunun büyüklüğü gibi maliyeti de daha fazla olacaktır.

Sağlığımız açısından çok önemli bir konu olduğundan klimaların bakımı da profesyonel kişiler tarafından yılda en az iki kez yapılmalıdır. Bu süreleri atlamamak için isterseniz yetkili servis ile uzun süreli bakım anlaşması yapabilir, bu sayede hem bakım zamanını unutmazsınız hem de daha düşük bir ücret ödemiş olursunuz.

Profesyonel bakımın dışında bir de kullanıcıların kendilerinin yapması gereken haftalık bakımlar vardır. Evde kolaylıkla yapılacak olan bu işlemler, klimalarınızda biriken toz parçaları ve bakterilerin kullanıma başladığınız zaman hastalık yapmasını önleyecektir. Bu basit işlemler aşağıda belirtilmektedir.

Hava filtresi;

Musluk altına tutularak yıkanır.
Elektrik süpürgesiyle temizlenebilir.
Sıcak su ile yıkamak gerekirse su sıcaklığı 50 °C üzerine çıkarılmamalıdır.
Çitilenmemelidir.
Güneşte kurutulmamalıdır.
Asılarak kurutulmamalıdır.
Klima kesinlikle filtresiz çalıştırılmamalıdır.

Evde kendinizin de kolaylıkla yapabileceğiniz klima temizliği  size daha sağlıklı bir yaşam alanı sunacaktır.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
265 okuma
24 Mayıs, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?