Giysilerde Vişne Lekesi

Giysilerde Vişne Lekesi

Giysilerde Vişne Lekesi

Vişne yerken ya da vişneli bir gıda tüketirken, üzerinizde vişne lekesi olduğunu fark ettiniz. Giysilerde Vişne Lekesi, Hiç vakit kaybetmeden müdahale etmelisiniz. İlk aşamada lekenin yoğunluğunu azaltmak için bir kağıt havlu ya da temiz bir bezle lekeyi tamponlayarak almaya çalışın. Bu lekenin daha fazla yayılmasını önleyecektir ve sizi daha az lekeyle uğraştıracaktır.

Daha sonra, ılık su ile dışarıdan içeriye doğru silmeyi deneyin. Bu yöntem kimyasal içermeyen, en basit yöntemdir. Lekenin yayılmasını ve ılık su ile tamponlanarak giderilmesini amaçlar. Fakat bu şekilde bir sonuç alamazsanız biraz tinerle tamponlayabilirsiniz.

Hızla Akan Sıcak Su

Bunların dışında bilinen bir başka yöntem ise, lekelenmiş bölgeyi bir kasenin üzerine gerip, kasenin kenarlarına lastik geçirdikten sonra sabitleyerek yapılır. Sabitlenmiş lekeli kısma işlem yapmak daha kolay olmaktadır.

Kumaşın üzerinden sıcak su dökünüz. Ancak burada suyu biraz yukarıdan dökmenin, lekeyi çıkarmada etkili olduğunu söylemeliyiz. Çünkü hızla dökülen su tazyikli akacağından lekeye baskı uygulayacaktır. Taze lekelerde mutlaka sonuç alacaksınız ancak hala leke kaybolmadıysa, bir karışım hazırlayabilirsiniz. Yarım çay kaşığı deterjan ve ılık su ile hazırladığınız karışımın içinde lekeli bölgeyi bekletin. Yaklaşık yirmi dakika sonra biraz alkolle tamponlayarak, giysinizi çamaşır makinesine atabilirsiniz.

Sirke

Diğer yöntem ise elma sirkesidir. Yine kaseye yerleştirilen lekeli bölgeye elma sirkesi ve deterjanla yaptığınız lapayı sürünüz. Yirmi dakika bekledikten sonra, çamaşır makinesinde kumaşın kullanım talimatına göre yıkayabilirsiniz. Giysiniz buna rağmen hala temizlenmediyse, yeniden alkolle tampon uygulamasını deneyebilirsiniz.

Leke eskimişse

Diyelim, vişne lekesi çok eski ve onu fark etmeniz zaman aldı. Leke, ilk aşama temizleme yöntemleriyle asla açılmıyor ve çıkarılması imkânsız gibi duruyor. Bu tür durumlarda ispirtodan faydalanabilirsiniz. Çoğunlukla işe yarayan ispirtonun, kumaşın rengini bozma gibi yan etkileri olduğu için mutlaka uygulama öncesi test etmeniz ve ispirtoyu nasıl kullanacağınızı denemeniz lazım. Elbette, oldukça tehlikeli olabilen ispirtonun dikkatli kullanılması gerektiğini belirtmeliyiz. Pamuğun üzerine bir miktar ispirto döktükten sonra, kumaşın üzerine tamponlayarak uygulayınız. Daha sonra bol su ile durulayarak yıkayınız. Ek Bilgi: İspirto, özellikle ipek kumaşlarda oluşan vişne lekeleri için etkilidir. Bir parça pamuğa döktüğünüz ispirtoyu ipek kumaşa kesinlikle ovalamadan sürünüz. Ovalarsanız leke iyice yerleşir. Daha sonra bol su ile durulayarak, sabunla yıkayınız.

Süt

Süt de vişne lekesi çıkarmada etkili seçeneklerden biridir. Kumaşın lekeli olan bölgesini bir kaba yerleştirin. Arkasından kabın içerisini ılık sütle doldurun. Bu şekilde bir gece bekletmelisiniz. Ertesi gün, kıyafetinizin sütten arındırın, bol su ile durulayın ve en sonunda etkili bir sabunla yıkayın. Sütün etkili bir temizleyici olduğunu göreceksiniz. Ek Bilgi: Sütün pamuklu kumaşlardaki vişne lekesini çıkarmada etkisi büyüktür. Sabunlu suyla yıkadığınız kumaşı süte bastırıp, yukarıda yazdığımız işlemi yapmanız yeterli olacaktır.

Yünlüler

Yünlü bir giysinize vişneli gıda tüketirken leke bulaştıysa amonyaklı su hazırlayınız ve lekeli bölgeyi bu karışımın içinde bekletiniz. Daha sonra lekeyi sodyum perboratlı suya batırıp, iyice durulayınız.

Deri ve Süet

Deri ve süete bulaşmış vişne lekesi ile karşı karşıya kalırsanız, hemen lekenin yoğun kısmını bir kâğıt havlu ya da temiz bir bezle emdirin. Arkasından hemen ılık suyun içine sıvı sabun koyarak ikisinin iyice karışmasını sağlayın. Daha sonra kuru ve temiz bir bezle köpüklü karışımla lekeli bölgeyi silin. Ve sonra temiz suyla durulayın.

Sentetik, Naylon, Polyester

Sentetik, naylon ve polyester kumaşlarda ise sünger yardımıyla lekeli bölgeyi temizlemeyi deneyebilirsiniz. Lekeli kısma biraz limon sıktıktan sonra sünger yardımıyla siliniz ve en son aşamada suyla durulayınız. Bu yöntemden sonuç alamazsanız, bir kabın içerisinde hazırladığınız sirke, deterjan ve ılık su karışımına lekeli kumaşınızı koyup yaklaşık 15 dakika bekletiniz. Daha sonra çamaşır makinesinde uygun bir ayarda yıkayınız.

Giysilerde Vişne Lekesi

Giysilerde Vişne Lekesi

Benzer Konular :

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
396 okuma
7 Haziran, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?