Halılarda Vişne Lekesi

Halılarda Vişne Lekesi

Zor lekeler, herkesi yorar. Tabi, lekeden tamamen kurtulmanın formülünü bilmediğiniz sürece. İştahla yenen vişne meyvesinin bıraktığı lekeyi görür görmez, hemen yıkamak isteyebilirsiniz. Ancak yıkamadan önce lekenin bulaştığı yere yapılması gereken öncelikli işlemler vardır. Halılarda Vişne Lekesi çıkarmanın yollarını yazdım.

Sadece vişne değil, içine vişne giren her yiyecek ve içecek dikkatli tüketilmelidir. Evde gerçekleşen beklenmedik kazalar, evdeki değerli halılarınıza inatçı lekeler bırakabilir.

Birinci Adım: Leke henüz yeniyse, hemen bir kağıt havluyla olabildiğince lekeyi almaya çalışın. Burada yine asla ovalamadan, sadece tamponlayarak silin. Sonraki aşamada halının türüne göre hareket etmelisiniz. Yün iplikten olan, kıymetli ve antika değerinde halılarınızı temizlemeden önce kimyasal leke çıkarıcıları kullanmak konusunda emin olunuz. Geri dönüşü olmayan hasarlara sebebiyet verebilir.

İkinci Adım: Halınızı çok ıslatmamaya özen göstererek, sprey şişe yardımıyla ılık su sürünüz. Ancak burada suyun sıcak olmamasına da dikkat etmelisiniz. Sıcak su, halınızdaki vişne lekesini kalıcı bir lekeye dönüştürebilir. Yeniden temiz bir bez ya da kâğıt havlu ile lekenin üzerine tampon yapın. Yine yavaş ve diklemesine hareketlerle tamponlayın. Dairesel hareketler, halıdaki lekenin ipliğin derin kısımlarına kadar inmesine sebep olacaktır.Karışım iyice köpürdükten sonra ilk önce test yapmalısınız. Halının görünmeyen bir yerinde, temizleme solüsyonunu az miktarda deneyin. Eğer renge bir zarar vermiyorsa, lekeli kısım için kullanabilirsiniz. Ancak renkte açılma olduysa, hemen sünger yardımıyla soğuk su kullanarak, sürdüğünüz karışımı temizleyin. Her şey yolundaysa temiz bir bezle karışımı halıya uygulayın. Bezi ıslattıktan sonra iyice sıkın ve köpüklü kısımdan bir miktar alıp lekenin üzerine koyun. Sıradaki aşamada kaşık yardımıyla leke çıkarmaya devam edeceğiz. Kaşığın tersiyle, çok bastırmadan spiral bir hareketle lekeyi derinlerden çıkarmaya çalışın.

Bu işlemden sonra spreyle ılık su püskürterek solüsyonu temizlemeye çalışın. Mutlaka solüsyonu çıkarana kadar aynı işleme devam etmelisiniz.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
1 yorum
345 okuma
1 Mayıs, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarYorumlar (1 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?