Hamilelikte Cinsel İlişki

Hamilelikte Cinsel İlişki

Hamilelikte Cinsel İlişki

Gebelik döneminde cinsel hayatının nasıl değişeceği, neyi yapıp neyi yapmaman gerektiği, cinselliğin bebeğini nasıl etkileyeceği konusunda merak ettiğin sorular olduğunu tahmin ediyoruz.Hamilelikte Cinsel İlişki İşte, bu yazıda hamilelikte cinsellik hakkındaki bütün sorularına cevap bulabileceksin.

Hamileyken ilişkiye girilir mi?

Hamilelikte cinsel yaşamın gerek bebeğe zarar vereceği, gerekse erken doğuma sebebiyet vereceğine dair kaygılar uzun zamandır süregelmiştir. Bu yüzden tüm anne adaylarının aklında istisnasız “Hamile kadın cinsel ilişkiye girebilir mi?” sorusu vardır.Aslında Hamilelik döneminin hiçbir haftasında bu tehditler Yoktur.

Hamilelikte cinsel ilişki ne zaman bırakılmalı?

Hamilelikte cinsel ilişki süresi de en çok merak edilenlerden. “Gebelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar devam edebilir?” sorusu birçok anne adayının ortak sorusu. Gebeler hamilelik döneminin her aşamasında cinsel ilişkiye girebilirler. Sadece 36. ve 37. haftalardan sonra mekanik olarak seni zorlayabileceği için bir kısıtlamaya gitmen gerekebilir. Çünkü artık bu haftalarda karnın oldukça büyümüştür, 3. trimesterin semptomları kendini ciddi şekilde hissettirmeye başlamıştır. Bu yüzden de kendini yeterince iyi hissetmeyebilir, fiziksel olarak kendinde yeterli enerjiyi ve hareket kabiliyetini bulamayabilirsin. Yani hamileliğin son haftalarında cinsel ilişki, senin için zevkten çok zorlayıcı bir şeye dönüşebilir. Yani “37. haftalık gebelikte cinsel ilişkiye girilir mi?” sorusu için “Olmaz, girilmez.” diye bir şey yok. Seni zorluyorsa sevişme. Sonuç olarak hamileliğin normal seyrinde ilerlediği, kendini iyi hissettiğin ve yeterince istekli olduğun sürece gebelikte cinsellik tehlikeli değildir.

Gebelikte cinsellik bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte cinsel ilişkiye girmek konusunda akla takılan sorulardan bir diğeri de gebelikte orgazm olmanın erken doğum tehdidine yol açacağına dair olan yanlış bilgidir. Kadınların gebeyken orgazm olması endorfin hormonunun yükselmesine yol açar. Bu da bebeğe giden kan akımını iyileştirerek bebek beslenmesini olumlu etkilemektedir. Kısacası korkma, bebeğin gebelik boyunca rahminde bulunan amniyotik sıvı ve rahim ağzını tıkayan mukoid tıkaç tarafından korunuyor. Bu yüzden hamilelikte ilişkiye girmek bebeğine zarar vermez. Seks sırasında, karnından bir tepki geldiğini düşünüyorsan bu, rahimdeki değişikliklere verilen olağan tepkilerdir. Bu tepkiler bir soruna işaret etmez. Aksine bebeğin orgazm olduğun sırada güzel bir sallantı hisseder.

En çok merak edilen konu: Hamilelikte ilişki pozisyonları neler?

Peki, hamilelikte seks pozisyonları hakkında neler söyleyebiliriz? Rahat ettiğin sürece, birçok pozisyon uygundur. Senin için en iyi pozisyonun hangisi olduğunu, partnerinle denemeleriniz sonucunda bulabilirsiniz. Ama genel olarak, partnerinin altında olmak yerine yanında ya da önünde olduğun pozisyonlar hamilelikte önerilen cinsel ilişki poziyonları arasında bulunuyor. Partnerinin üstte olduğu ve senin sırtüstü yattığın pozisyonları ise ağırlığını sana vermediği ve kollarıyla kendini desteklediği sürece hamileliğinin ilk dönemlerinde tercih edebilirsiniz. Hamile iken cinsel ilişki pozisyonlarında büyük ölçüde bir sınırlama yok gördüğün gibi.

Örneğin hamilelikte oral seksi merak ediyor olabilirsin. Bir sakıncısı yok ama vajinanın içine hava girmemesine dikkat etmelisiniz. Nadir olarak görülse de hava akımı bir damarı tıkayabilir. Bu da bebeğinin hayatı için risk demek. Hamilelikte zararlı sevişme pozisyonları neler? Şöyle söyleyelim: 3. trimesterle birlikte sırtının üzerine uzun süre yatarak zaman geçirmemen gerekir.

Bu yüzden misyoner pozisyonu gibi sırtüstü yattığın pozisyonları tercih etmesen iyi olur. Bunun sebebini şöyle açıklayabiliriz: Rahim büyüdükçe, sırtüstü yatmak, rahmin önemli kan damarlarının üstüne yerleşmesine sebep olur. Bu, bebeğine ve vücuduna giden kan akışını azaltabilir. Bazı hamile kadınlar için sırtüstü yatarken nefes almak da daha zordur. Öte yandan yüzükoyun yatmak da büyüyen rahme fazladan baskı uygular. Bu yüzden özellikle 37 haftalık gebelikte cinsel ilişki pozisyonları için en makulu yan yattığın pozisyonlar.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
1 yorum
532 okuma
30 Nisan, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarYorumlar (1 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?