Hayatı Masal Tadında Yaşamak

Hayatı Masal Tadında Yaşamak

Hayal dünyasının kapılarını açan, rüyalarımızı zenginleştiren, fantastik, nesiller boyu anlatılan, anlatıldıkça zenginleşen hayatı masal tadında yaşamak.

Matbaanın bulunup yaygınlaşmasından önce, yazılı kaynakların çok nadir ve ulaşılamaz olduğu zamanlarda kendi küçük dünyasında yaşayan insanların unutmadığı, unutturmadığı güzellikler, şimdilerde o kadar çok masal var ki ulaşılabilen, hemde bütün dünya masalları ortak dillere çevrilmiş.

Yeni masalları okurken, okumayı bilmediğimiz zamanlardaki ezbere bildiğimiz masalları unutuyor insan,tekrar okuyor, tekrar unutuyor, ya da yenileri varken eskileri hatırlamayı gerek görmüyor.

Bir gazetenin hafta sonu ekini okurken orta çağda yaşayan bir insanın hayatı boyunca öğrenemeyeceği kadar çok masal bombardımanı altında kalıyor 21. yüzyıl beyni. Bu iyi bir şey mi kötü bir şey mi bilemem ama kendi adıma hayatım boyunca üç tane masal dinleyip bilinmeyen bir dünyanın hayalini kurmayı yeğlerdim, yoruldum…

Keloğlan masalı

Keloğlan masalı

Ya Da Biz Bir Masal Olsak

Gerçeğin perdesini aralamak için masallardan kurtulmak gerektiğini düşünen princess caryanın, hakkında uzunca bir yazı yazdığı konudur. Masallar güzeldir der yazarımız, ama uyutur. ve uyku iyi değildir yaşarken. Çünkü siz uyurken cebinizden paranızı, temel haklarınızı, alırlar pirim..

Hep yumuşak bir tınısı vardır bu kelimenin. Pamuk gibi anlamlar taşır hecelerinde. pamuk prenseslerden mi ileri gelir, annenizin masal okumaları mı ya da okumasını hayal ettiğiniz günler mi, içinizdeki burukluk mu bilmem. Can evinizden vurur masallar. hayallerinizi anlatır. Hayatı Masal Tadında Yaşamak isterdik değil mi?

bir dakika!

Masal HAYAT

Masal HAYAT

Hayatı Masal Tadında Yaşamak

Belki de hayaller empoze eder. bir gün bir prenses olacağınızı, bir prense dönüşeceğinizi hayal edersiniz belki. Üvey anne zalimdir, ama prensler, krallar hep iyi yüreklidir. Bazen keloğlanlar vardır ben de varım diyen, onlar da ya kralın kızını alır, ya hep hayalini kurar.

Eğer iyi olursanız gerçek bir çocuğa dönüşebilirsiniz der bazıları. Ama sizi dönüştürecek bir peri bir peri anne vardır hep. ve hiçbir prenses kendi ayakları üzerinde duramaz. Yatağa mahkumdur, uyumaya mahkumdur, şatoya mahkumdur, rapunzeldir, fiyonadır, uyuyan güzeldir, pamuk prensestir ama hep prense muhtaçtır.

Pamuk Prenses

Pamuk Prenses

Prens gelir onu kurtarır, mucizevi şekillerle ölümden döndürür hiç olmadı alır sarayına götürür prenses yapar. Nasıl olur bilmiyorum ama bu prensler genellikle köylü, fakir, ezilmiş, hor görülmüş kızlara aşık olur. onlara dünyaları verirler.

Bir dönemin Türk filmleri de böyle olmadı mı? Ya köylüdür mirasa konar onu beğenmeyen zengin çocuktan öç alır ya piyango vurur ya sokakta bir çuval para bulur. Bu böyle gider.

Kötüler mutlaka cezasını bulur. karşılıksız kalmaz. ama bunun için bir şeyler yapmana da gerek yok. sen bekle. akışına bırak. mutlaka günün birinde.

Masallar ülkesi

Masallar ülkesi

Tabi durum hep bu kadar vahim değil. bazen gerçekten bir şeyler anlatmak isteyen insanlar da çıkar. Ve çizgi romanını yapar. Pek masallarda göremediğim bu uyandırma hissi genellikle çizgi romanlarda vuku bulur ki bunun sebebini çözebilmiş değilim. Belki de genellemem yanlıştır.

Bir örnek veriyorum. şirinler..

Yok mudur o tatlı minik varlıklar. Gerçekten iyi biriyseniz bir gün ormanda gezen şirinleri görebilirsiniz. şirinlerin Belçikalı çizeri peyo cullifors 1958 de bu çizgi romanı çizerken, bu kadar sevileceğini biliyor muydu acaba? şirinlere ait bazı küçük dipnotlar eklemek istiyorum.

Belki fark etmediğiniz, bilseniz de anlamlandıramadığınız küçük notlar. Ya da alışılmış masalların dışında, tamamıyla farklı bir dünyanın küçük ayrıntıları.

Www.KoLaySohbet.NeT

Admin

28.06.2018

Masal

Masal

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
325 okuma
28 Haziran, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?