Hoşlanma, Sevgi ve Aşk arasındaki farklar

Sevgi Bu Mudur?

Hoşlanma, Sevgi ve Aşk arasındaki farklar

Hoşlanmak ve aşık olmak kavramları aslında birbirinden çok farklı kavramlardır, Hoşlanma, Sevgi ve Aşk arasındaki farklar ama yine de karıştırılmaktadırlar. Bir insanı ilk gördüğünüz anda, onda beğendiğiniz bazı özellikler ondan hoşlanmanıza neden olabilir. İlk görüşte aşka inananlar da olsa da aşık olmak daha çok zaman isteyen bir süreçtir. Bu yazımızda sizlere hoşlanmak ve aşık olmak arasındaki fark nedir sorusunun yanıtları arasında yer alan, hoşlanmak ve aşık olmak arasındaki farklardan söz edeceğiz.

Hoşlanmak Ve Aşık Olmak Arasındaki Fark Nedir?

– Belirtmiş olduğumuz gibi, hoşlanmak kısa sürede gerçekleşebilirken, aşık olmak zaman isteyen bir süreçtir.

– Hoşlanmak daha çok görüntü ile, yani fizikle alakalıdır; ve o kişiyi fiziksel olarak istemenize neden olur. Aşık olmak ise duygusal bir olgudur, fiziksel istekten çok daha fazlasını içerisinde barındırır.

– Hoşlanmak ve aşık olmak arasındaki farklardan bir diğeri de, kişinin sakinliği ile alakalıdır. Aşık olan kişi sakin; hatta durgundur. Hoşlanan kişi ise zaman zaman saçmalayabilir, ve o kişinin bulunduğu ortamda genellikle gergindir.

– Hoşlanmak, kısa sürede başladığı gibi, kısa sürede de biten bir duygudur. Aşık olmak ise teskin eder; ve çok uzun sürebilir.

– Hoşlanan insan ne istediğini düşünürken, aşık olan insan karşısındakinin ne istediğine odaklanır, ona değer; ve önem verir, incitmekten, kırmaktan korkar.

– Aşık olmak, kişinin anlayışlı olmasını sağlar; ve aşık olan kişi karşısındakine güvenir. Hoşlanmak ise kıskançlığı gündeme getirir.

– Hoşlanan insan, o kişiye karşı taktikler geliştirerek ilişkisini devam ettirir. Aşık olan insan ise her şeyi akışına bırakıp, olduğu gibi yaşar.

– Hoşlanan insan, hayatına farklı kişiler de dahil edebilir. Aşık olan insanın ise, dünya sadece aşık olduğu kişi etrafında dönmektedir.

– Bir kişiden neden hoşlandığınızı bilebilirsiniz. Ama aşık olduğunuzda bu duyguyu tarif dahi edemezsiniz.

Aşk NEDİR?

Aşk, geçmiş dönemlerden bu yana sadece insanların duyguları ile yaşadığı sanılan, şairler ve filozoflar tarafından tarif edilmiştir. Bilim adamları ise aşk ile uğraşmamıştır. Bilim denilince kişilerin akıllarına sebep-sonuç ilişkilerine dayanan, soğuk, ciddi ve analitik şeyler gelir. Ama aşkın anlaşılmasında son 40 yıldır yapılan bilimsel analizler yardımcı olmuştur. Aşk, sevginin derinlik ve tutkulu olan biçimidir. Aşk ile sevgiyi ayıran en önemli üç etken; şefkat, bağlılık ve sadakattir. Sevdiği insana delice bağlanan âşık bir kişi onun kendi çıkarlarından bile vazgeçer. Âşık olan kişilerde muhakeme yapma ikinci plana atılmış ve duygular tamamen ön plana geçmiştir. Aşk, gerçeklerin dışına çıkarak hayal dünyasında yaşanmaya başlanan bir romantikliktir.

Hoşlanmadan anlaşılan iki tarafından algılamalarında var olan benzerlikleridir. İnsanlar hoşlanmış olduğu kişiler ile alakalı olarak olumlu şekilde değerlendirmeler yapar. Hoşlanmış olan iki kişi tarafında güven her daim söz konusu olmalıdır.

SEVGİ Nedir?

Hoşlanmayı da içine almakla ile beraber, sevginin karakteristik özelliği tamamen bağlılıktır. Sevgi; erotik sevgi, insanî sevgi ve ilahi sevgi diye farklı gruplara da ayrılır. İnsanların olgun olan özelliklere, zayıf ve güçsüz olan insanlara, havalara var olan sevgisi ise, alt gruplarda yer alır. Bütün bu sebepler ile hoşlanma ve aşkın farkı ortaya çıkmaktadır.

Hoşlanma, Sevgi ve Aşk arasındaki farklar

Hoşlanma, Sevgi ve Aşk arasındaki farklar

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
2 yorum
266 okuma
24 Mayıs, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarYorumlar (2 Yorum)

 • nedense aklıma bu geldi

  i̇smail abi : bütün kadınlar nedir ?
  mecnun : i̇nsan.
  i̇smail abi : çiçektir.çiçekler ne ister?
  mecnun : nemiş ?
  i̇smail abi : su ister
  mecnun : su mu ister ? su mu alayım leyla`ya ? 19 luk damacanayla su mu götürsem ?

 • aşk hayatda bir kere tadabileceğin bir duygudur bence eğer gerçekten aşıksan hele ki onun için yapamayacağın şey yoksa ama hoşlanmak geçiçi bir hevestir bugün hoşlanırsın yarın hoşlanmayabilirsin mesela…..

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?