Kadın Olmanın Zorlukları

Kadın Olmanın Zorlukları

Kadın Olmanın Zorlukları

İnsan olmanın zaten zor olduğu bir dönemde kat be kat artan zorluktur.Kadın olmanın zorlukları , hele 3.dünya ülkesiyseniz, medeniyet size sadece arada sırada uğruyorsa ve kadına kadın erkeğe erkek diye bakıyorsanız iş içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

Hayatının 10’lu yaşlarından 40’lı yaşlarına kadar regl olarak onun sancısını çekmek. 40’lı yaşlarından 60’lı yaşlarına kadar da regl olamamanın sancısıyla yaşamaya alıştıktan sonra, ömrü kaldıysa sistem hastalıklarının sancılarıyla boğuşmaktır. yani kadın demek ağrı-sancı demektir.

Kadınlığın ikincil bir pozisyon olduğunu atılan her adımda hissetmektir.

Ailede başlar her zaman erkek çocuklardan daha kısıtlayıcı kurallara maruz kalır kız çocuklar. Sonrasında hayat boyu her toplumsal oluşum, tüm toplum kadınlar üzerinde denetleyici, kısıtlayıcı ve yargılayıcı bir misyon edinir.

Mahallelerdeki köşe başı bıçkınları başka mahallelerden kızlar, kadınlarla flörtlerine, onlara asılma ve laf atma faaliyetlerine devam ederken, kendi mahallelerindeki hatun kişileri erkek sinekten bile korumayı görev bilir, bu uğurda savaşırlar.

Öğrencilik ya da iş sebebiyle yalnız yaşama mecburiyetinde olan kadın, yaşadığı bölgede izole edilme amacıyla evine giren kişilerin kapı deliğinden, pencere arkasından gözetlenmesi suretiyle, attığı her adım izlenir, bir falsosu varsa hemen yargıya alınır, hakkında hükme varılır.

aşk hayatı ayrı bir sorundur türkiyede kadının.

Bir kere dini ve geleneksel normlarca, aşkı tam anlamıyla yaşaması çoktan yasaklanmış, yaşamaya kalkanlar tu kaka yakıştırmalarıyla karşı karşıya bırakılır çoğu yerde, çoğu zaman.

Belli bir yaşa geldikten sonra çevresince çeşitli evlendirme baskı ve politikaları beklemekte kapıların ardında.
Evlendiğinde, eğer yolunda gitmeyen bir şeyler varsa, boşanmak da zorlu bir süreçtir kadın için. yakın çevresi dahil her türlü çevre çeşitli söylemler benimsemiştir konuyla ilgili.

Evlilik kutsaldır ne de olsa, insanın kocası döver de sever de, gider başka kadınlarla da yatar ve tüm bunlara katlanmak türk kadını için erdemdir ne de olsa. çocuklarını düşünmelidir hem. yalnız bir anne olarak çocuk yetiştirmek de ayrı bir zorluktur ayrıca.

Zordur yani kadın olmak. Geleneklerden kurtulmayı başaramayan, geleneklerin gündelik hayata yön verdiği pek çok yerde böyledir.

iki yolu vardır kadının. birincisi tüm güdülerini bir kenara kaldırıp gelenekler ve toplumsal değerler çerçevesinde huzurluca yaşamak. ikincisi aykırı olmayı, farkında olmayı, kadın olmayı önüne katıp, başağrılarıyla boğuşmak.

Www.KoLaySohbet.NeT

Admin

03.08.2018

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
271 okuma
3 Ağustos, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?