Kadınlar da prezervatif kullanabilirler

kadinlarda-kullanabilir

Kadınlar da prezervatif kullanabilirler

Kadınlar da istenmeyen gebelik ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara önlem amaçlı olarak Kadınlar da prezervatif kullanabilirler.
Erkek prezervatifiyle aynı amaçlar doğrultusunda kullanılan kadın prezervatifinde tek fark, vajinanın içerisine yerleştiriliyor olmasıdır.

Kadın Prezervatifi Nedir?

Kadın prezervatifi aslında en temel tabiri ile seks esnasında korunmak için kullanılan ince bir kesedir. Kadın prezervatifi sayesinde hamilelik ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek mümkün olur.

Nitril ya da lateksten yapılmış olan ve 9 ile 17 cm uzunluğu olan kadın prezervatifinin iki ucunda da esnek yapıdaki halkalar yer alır. Bazı kadın prezervatiflerinin kapalı uçlarında sünger de bulunur. Kapalı uçta yer alan esnek halka ya da sünger prezervatifin olası bir kayma durumunu engellemesi için vajinanın tam olarak içerisine yerleştirilir. Kadın prezervatifinin diğer ucu ise vulvanın dışında ve vajinanın tam da girişinde kalır.

Kadın Prezervatifinin Özellikleri

Kadın prezervatifinin içerisinde silikoz bazlı kayganlaştırıcı yer alır. Ancak eğer istenirse kişi ekstra olarak kayganlaştırıcı kullanabilir. Eğer ki çiftlerden birinin latekse karşı alerjisi bulunuyorsa nitrilden yapılmış olan kadın prezervatifleri tercih sebebi olabilir. Ancak lateksten yapılmış olan prezervatifleri kullanırken bunlarla beraber yağ bazlı kayganlaştırıcıları da kullanmak latekse biraz zarar verebilmektedir. Kadın prezervatifinin bir diğer özelliği ise içinde spermisid yani sperm öldürücü bulunmamasıdır.

Kadın Prezervatifi Nasıl Takılır?

Kadın prezervatifini kullanmak için önce prezervatifin paketi dikkatli bir şekilde açılır. Ardından prezervatifin kapalı ucunda bulunan halka sıkıştırılır ve uzun ve ince bir halka şekline gelecek hale getirilir. Sonrasında prezervatif vajina girişinin içinden iç taraflara doğru itilir. Ardından prezervatifin açık ucuna parmak sokulur ve prezervatif gidebildiği yere kadar vajinanın içine doğru itilir ve bu şekilde yerleştirilir. Vajinaya itme aşamasında sıkıştırılmış olan halka yeteri kadar iç tarafa gittiği vakit yeniden kendiliğinden açılır. Eğer prezervatif hala daha kişi tarafından hissediliyor ise halka açılmamış olabilir. Yani bu durumda prezervatif doğru yerleşmemiştir. Aynı zamanda prezervatifin vajinanın içinde dönüp dönmediğinden ya da katlanıp katlanmadığından da emin olmak gerekir. Prezervatifin açık ucunun kesinlikle vajinanın dışında kalması gerekir. Süngerli kadın prezervatifi kullanmadan önce de aynı uygulama yapılır.

Kadın prezervatifi yerleştirildikten sonra ilişkiye başlandığında penisin kadın prezervatifinin içinde bulunduğundan emin olunması gerekir. Eğer gerekiyorsa yeterli ölçüde kayganlaştırıcı kullanılması da gerekir. Aksi takdirde kadın prezervatifi yerinden çıkabilir. Hem kadın prezervatifinin hem de erkek prezervatifinin bir arada kesinlikle kullanılmaması gerekir. Bu durum ikisinin de yırtılmasına sebep olabilir.

İlişki esnasında prezervatifin çıkma gibi bir durumu olursa ya da vajinanın içine kaçma gibi bir durumu olursa kadın prezervatifinin hemen çıkarılması gerekir ve yerine de bir yenisi takılmalıdır. Böyle bir durumda daha fazla kayganlaştırıcı kullanılması gerekir.

Kadın prezervatifi çıkartılırken de spermin prezervatif içinde kalmasını sağlayabilmek amacı ile dışta kalan halkanın döndürülmesi ve bu şekilde dışarı çekilmesi gerekir. Kullanılmış prezervatifler kesinlikle tuvalete atılmamalıdır. Tüm bunların yanı sıra bir defa kullanılmış olan prezervatifin tekrar kullanılması uzmanlar tarafından kesinlikle tavsiye edilmiyor. Aynı zamanda kadın prezervatifi kullanılmadan önce muhakkak son kullanma tarihinin kontrol edilmesi gerekiyor.

Kadın prezervatifiyle erkek prezervatifi arasındaki farklar?

Kadın prezervatifleri daha kalındır.
-Erkeğin kullandığı prezervatifin, ilişkiden hemen önce takılması gerekirken kadınlar için olan saatler öncesind den takılabilir. En büyük avantajlarından biri olan bu güzellik sayesinde, ön sevişmeyi bölmek zorunda kalmamış olursunuz.
-Kadın prezervatifi, kadın genital bölgesinin çok daha geniş yüzeyini örttüğü için cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı daha koruyucudur.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
1 yorum
479 okuma
11 Mayıs, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarYorumlar (1 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?