Kadınlarda En Sık Görülen Cinsel Problemler

Kadınlarda En Sık Görülen Cinsel Problemler

Kadınlarda En Sık Görülen Cinsel Problemler

Kadınlarda en sık görülen cinsel problemler evlilikleri tehdit edebilen vajinismus problemi ise başvuru sıklığı açısından birinci sıradadır. Vajinismusun tedavi edilmemesi mutsuz evliliklere hatta boşanmaya kadar giden yolun kapısını aralayabilir. Her 10 kadından birinde vajinismus veya ağrılı cinsel ilişki denilen disparoni görülmektedir. Cinsel isteksizlik veya orgazm-boşalma sorunları ise kadınların yaklaşık %40’ını etkilemektedir.

Cinsel isteksizlik ve boşalma sorunlarının çözülmemesi ise yine mutsuz evliliklere yol açsa da, kadının varoluşuna ters düştüğü için yetersiz kadın algısını oluşturur. Günümüzde kadınların doğadan kopması, iş yaşamlarının ve kariyer hedeflerinin artması bazı cinsel işlev bozukluklarına yol açmakta, mutsuz ve yetersiz kadınlık algısının yerleşmesine sebep vermektedir.

Kadınlarda en sık görülen cinsel sorunlar

· Cinsel tiksinti duyma

· Orgazm olamama

· Vajinusmus

· Cinsel isteksizlik ve cinsellikten tamamen soğuma

Sürekli olarak ahlaklı olması ve namusunu koruması gerektiğini düşünen kadınlar, ilerde evlendiklerinde bile cinsel hayatlarını istedikleri gibi yaşayamıyor. Eşinin kendini yanlış anlamasından da korkan kadınlar, cinsel fantezilerini çoğu zaman kendi içlerinde tutmayı tercih ediyor.

Üstelik cinsel rahatsızlığı olan birçok erkek, eşi tarafından eş cinsel olmakla bile suçlanabiliyor.

Evlilik hayatınızı kurtarmak adına, eşiniz ve kendiniz ile ilgili kesin tanılar koymadan önce bir evlilik terapisine danışarak,evliliğinizin daha mutlu bir şekilde devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
261 okuma
15 Mayıs, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?