Karbonatla çamaşırlarınız artık daha temiz

Karbonatla çamaşırlarınız artık daha temiz

Karbonatla çamaşırlarınız artık daha temiz

Hamınlar karbonatla ilgili bilmediğimiz bir nokta daha var. Çamarşır makinanıza kullandığınız ilaç kadar karbonat eklemenizi tavsiye ederim. Karbonatın temizleme özelliği çamaşırlarda da işe yarıyor. Karbonatla çamaşırlarınız artık daha temiz ve kimyasallardan uzak çamaşırlar için karbonat kullanmayı deneyin.

Deterjanları Atın! Bulaşık Deterjanı Yerine Karbonat Kullanın

-Beyaz ve lekeli çamaşırlarda çamaşır sodası kullanın.Kıyafetlerin daha beyaz olmasını sağlamak için yarım kova suya 2 çay kaşığı karbonat ekleniyor. Çamaşırlar bu suyun içine bastırılıyor ve 30 dakika bekletiliyor ve ardından her zamanki gibi makinede veya elde yıkıyorsunuz.

-Beyaz gömlekleri makinaya atmadan önce yakalarına ve lekeli yerlerine zeytinyağlı sabun sürün.

-İnatçı lekelerde sirke ve sarımsak suyu karışımını lekeye püskürtebilirsiniz.

-Yağ lekelerine tuz, limonsuyu veya karbonat sürebilirsiniz.

-Çamaşır yıkamadan önce leke varsa mutlaka ön yıkama uygulayın.Çamaşırlarınız makinede yıkanırken durulama kısmında 125 gr karbonatı makineye ekliyorsunuz. Hem kötü kokulardan arınıyor çamaşırlar hem de tazelik hissi veriyor.

-Ter lekelerini karbonatla ovun.

-Yumuşatıcı olarak sirke ve lavanta yağı (veya suyu) karışımı kullanın.

Sodyum Bikarbonatın Önemi

Karbonat ( Sodyum Bikarbonat – Kimyasal formülü : NaHCO3 )

Tükrük bezlerinin yoğun miktarda karbonat iyonları salgılayarak yediklerimizi alkali yapar. Midemizin çevresi kandan alınan sodyum klorür’le çevrilidir. Sodyum su ve karbon dioksitle birleşerek Alkali Tuz yani Sodyum Bikarbonatı oluşturur.

Biyokimyada bu şu şekilde formüle edilir: H20 + CO2 + NaCl = NaHCO3 + HCL.

Bundan dolayı midemiz aslında yediklerimizi “Alkali” yapmaktan sorumludur. Brunner Bezleri (12 Parmak Bağırsağında bulunuyor) yüksek miktarda karbonat salgılayarak yediklerimizin alkali halde sindirilmesini sağlıyor. Pankreasımız Yüksek miktarda Sodyum Bikarbonat salgılayarak mideden gelen asitleri nötralize etmek ve yediklerimizi alkali yapmaktan sorumlu.

Karaciğerde safra salgısında da yüksek miktarda karbonat içerir. Bedenimiz çürümemek için (kanser olmamak için) kendisini hep karbonatla alkali hale getiriyor.

Böbreklerimizin kendisi karbonat üretir. Böbreklerimiz kanın pH seviyesini alkali tutmakla sorumludur.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
222 okuma
21 Mayıs, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?