Kavga Ederken bile Saygı Sınırı Aşılmamalı

Kavga Ederken bile Saygı Sınırı Aşılmamalı

Kavga Ederken bile Saygı Sınırı Aşılmamalı

Ailemizle, eşimizle, kendimizle, arkadaşımızla kavga edebiliriz; bu hayatın doğal bir parçasıdır. Ancak, Kavga Ederken bile Saygı Sınırı Aşılmamalı kavga ederken öfkeyle söyleyeceğiniz sözler daha sonra tamiri zor durumlara yol açabilir.

Boşanmak istiyorum!

Her zaman uzlaşma yolunu aramaya açık olun. Bazen söylediğiniz şeylerin geri dönüşü olmaz. Özür dilemek de işe yaramayabilir. Bu cümleyi söylemeyin çünkü geri dönülmez bir yola girebilirsiniz.

Tıpkı baban gibisin!

Birilerini aile fertlerine benzetmek, sadece o şahsa değil benzettiğiniz kişiye de hakaret etmek anlamına gelir. Herkes bir birey olarak görünmek ister, onu herhangi birine benzetmeyin.

Küfür etmeyin!

Onu aşağılayacak kelimeler söylemeyin. Kişiliğine ve yapısına karşı hakaret içeren sıfatlar takmayın. Pislik, korkak vs…

Çocuk senin yüzünden böyle oldu!

Çocuğunuzu kavganın konusu haline getirmeyin. O sizin aranızda bir piyon değil. Çocukları tartışmaların dışında tutun.

Sürekli aynı şeyi anlatmak

Geçmişte olmuş bir olayı sürekli önüne çıkararak kavga konusu haline getirmeyin. Yıllar önce olmuş ve bitmiş bir olayı sürekli gündemde tutmayın.

Her zaman böylesin!

Onda şikayetçi olduğunuz konuları kavga sırasında yüzüne vurarak, onu düzeltemezsiniz. Tam tersi, olayın abartılmasına sebep olursunuz.

Neden sinirlendin?

Kavga Ederken bile Saygı Sınırı Aşılmamalı

Kavga Ederken bile Saygı Sınırı Aşılmamalı

Madem suçlu değilsin neden sinirleniyorsun cümlesi, karşınızdakinin sinir kat sayısını ikiye katlayacaktır. İnsanlara kavga ederken enden sinirlendiğini sormak, yaraya tuz basmak demektir.

Benimle şimdi konuşacaksın!

Sizinle hemen o anda konuşmasını istemeniz, onu zorlamak ve gerginleştirmekten başka işe yaramaz. Gerçekten konuşmak istiyorsanız, ikiniz için de uygun zamanı beklemelisiniz.

Hepsi senin suçun!

Uçağı kaçırmaktan, yağmurun yağmasına kadar her şey için onu suçlarsanız, bir süre sonra sizin söylediklerinizin bir değeri kalmayacaktır.

Şiddete sevk etmek

Beden dili şiddete doğru yönlenmiş ama kendini kontrol eden birini şiddete yönlendirecek söylemlerde bulunmayın. “Bir de vuracak mısın, hadi vursana, erkeksen vursana” gibi kışkırtıcı cümlelerden sakının.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
1 yorum
275 okuma
26 Mayıs, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarYorumlar (1 Yorum)

  • bağırmamak ya da birilerini kırmamak için kişinin zor olanı yapıp kendisine zarar vermesi durumudur. çok sinirlenip de susabilenlerdenseniz gözünüzde ya da cildinizde yaralardan, mide ağrılarına, baş ağrılarından, nefes zorluklarına kadar fiziksel zararlara sebep olacaktır öfkenizi bastırmanız. ha illa ki aman karşı tarafa bağırmayayım, sinirim yatışsın kimseyi kırmayayım derseniz kendi psikolojinize yaptıklarınız fiziksel hastalıklar olarak geri dönecektir, kırmamış olduklarınız ise her şeyden habersiz mutlu mesut devam edecektir.

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?