Kıyafetten Ter Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetten Ter Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetten Ter Lekesi Nasıl Çıkar?

Sıcak yaz aylarının en kötü tarafı, insanların çok fazla terlemesi ve buna bağlı olarak kötü kokması. Birçok insan ter lekesini ve kokusunu önlemek için kozmetik ürün kullanır.Kıyafetten ter lekesi nasıl çıkar? Kozmetik ürün kullanımı bile bazen etkili olmaz. Koku ve leke yine de oluşur. Kıyafetinizin, özellikle koltuk altı kısmına bulaşan ter, beyaz ve açık renklilerde belirgin bir leke oluşturur. Koyu renkli kıyafetlerde de ıslaklık şeklinde kendini gösterir.

Kıyafette oluşan ter lekesini yok etmek için, lekenin kurumasına izin vermemek ve anında müdahale etmek gerekir. Çünkü ter lekesi kuruduğu zaman inatçı ve zor çıkan bir lekeye dönüşür. Lekeyi çıkarmak için eğer kıyafetiniz beyaz renkliyse, 1 çay kaşığı karbonatı, birkaç damla limon suyuyla karıştırın. Lapa haline gelen karışımı kıyafetinizin ter lekesi olan kısmına sürün. Yaklaşık olarak 15 ya da 20 dakika kadar bekletin. Daha sonra kıyafetinize biraz çitileme işlemi yapın. Bu işlemi yaparken ter lekesi kıyafetinizden kolayca çıkar.

Eğer kıyafetiniz renkli bir kumaşa sahip ise, hem rengine hem de dokusuna zarar vermemelisiniz. Bunun için kıyafetinize hiçbir zararı olmayan maden suyunu kullanabilirsiniz. Lekenin üzerine bir miktar dökün ve yumuşaması için biraz bekleyin. Ter lekesi yumuşamaya başlayınca, kendi kendine çıkar. En son olarak kıyafetinizi bol suyla durulayın.

Kurumuş Ter Lekesi Nasıl Çıkar?

İnsanlar genel olarak sıcak ortamlar, ilaç, fiziksel aktivite, sıcak ya da baharatlı besinler, bazı hastalıklar, hormonal durumlar, stres ve heyecan verici duygular gibi birçok sebebe bağlı olarak terlemeye başlar. Ter lekesine anında müdahale ederek, çıkarmaya çalışırsanız zorlu bir leke olmaktan çıkar. Ancak kurumasını beklerseniz, inatçı bir leke haline gelir.

Kurumuş ter lekesini kumaş yüzeyinden çıkarmak için, eğer kumaş yüzeyi beyazsa, aşındırıcı ve emici leke çıkarıcı ürünlerden yararlanabilirsiniz. Kurumuş ter lekesinin üzerine biraz yumuşaması için ıslatın ve leke yumuşamaya başlayınca karbonat dökün. Bir gece boyunca bekletin. Daha sonra nazik bir şekilde kumaşı ovun.

Bir süreden sonra leke kendi kendine çıkmaya başlar. Kurumuş ter lekesinin bulaştığı polyester ya da naylon gibi kumaş yüzeylerinden çıkarmak için karbonat kullanmanız başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlar. Ancak yün ya da ipek gibi hassas kumaş yüzeylerinde karbonatı kullanmayın.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
515 okuma
11 Mayıs, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?