Kola Tüketimi Erkeklerde Kısırlığa Neden!

Kola Tüketimi Erkeklerde Kısırlığa Neden

Kola Tüketimi Erkeklerde Kısırlığa Neden!

COCA COLA; Son zamanlarda toplumumuzca vazgeçilmez meşrubat olarak düşünülüyor.Kola Tüketimi Erkeklerde Kısırlığa Neden!

Ayranı, limonatayı ikinci plana attık. Senelerdir, konuklarımıza, kolay ve modern meşrubat diye ikram ettik. İyi de, kırmızı görünümlü, sıcak mevsimde soğuk içildiğinde müthiş damak tadı ve haz veren bu meşrubatın nelerden yapıldığını hiç merak ettik mi? Faydaları var mıdır, zararlı mıdır?

Bizim aile gelenekçidir, ayran ve limonatadan vazgeçmedik yani cola tüketmiyoruz.. 10 sene kadar önceydi, hediye gelen 2, 5 litrelik coca cola şişesini sarmalayan kâğıtta, içindekiler bölümünde, zararlı E 330 serisinden birkaç madde vardı. Daha sonraları tüketiciler uyanmış ve başvurular olmuş ki, artık zararlı guruplar simgeleri ile yazılmıyor, sadece üstü örtülü olarak, tek kalemde toptan emülgatör diye yazıyorlar. Bunun anlamını da çoğumuz bilmeyiz.

Emülgatör, sıvıya katılan muhtelif maddelerin tam karışımını yapıp, homojenize sıvı elde edilmesini sağlayan katalizör bir madde.

Coca colanın nelerden yapıldığına gelince; en önemli maddesi, coca cola özütü. Bu özüt, Peru’da yetiştirilen, yapraklarından kokain çıkartılan bir bitki olan koka nın sütünden elde ediliyor. Coca cola ismi de buradan gelmektedir ve cola bu yüzden bağımlılık yapmaktadır.

20 maddelik gizli karışım formülü, Atlanta’da bir banka kasasında saklanıyor. Çok az coca cola üst düzey yöneticisinin bildiği formül, kurumun en üst düzey kimyageri tarafından bile tam olarak bilinmiyor. Formülü bilenler, yalnız seyahat ediyorlar ve garip bir şekilde korunuyorlar.

Coca colanın bilinen bir bileşeninin karaciğerde doğal bir AMFETAMİN e dönüştüğü kanıtlanmıştır.

Peki amfetamin nedir?

İnsan vücudunun salgıladığı adrenalin hormonuna çok benzeyen sentetik bir salgıdır. Emekçilerin daha hızlı ve güçlü çalışmaları için 1933-1938 yıllarında Almanya’da işçilerde kullanılmıştır. Saldırganlığı kamçıladığı için de savaşta askerlere verilmiştir. Günümüz sporcularında doping maddesi olarak kullanılmaktadır.

Amfetaminler bağımlılık yapan uyuşturucular gurubundadır. Aşırı kullananlarda mutluluk hissi yapar, etkisi 3-5 saat sürer.

Ülkemizin fakiri, zengini coladan vazgeçemez hale geldi. Yurdum insanı ekmeğinden evvel colasını düşünüyor. Kaç kişiden duydum: “colasız sofraya oturmam” diyor. Etrafa, kredi kartlarına olanca borcun var, ne gereği var bu nesnenin!

İçip içip geğirtmekten başka yaptırdığı bir şey de yok. Çok yüksek kalorili, 2.28 lt. suya, 2.360 kg beyaz toz şekerin eşdeğeri tatlandırıcı kullanılıyor. Onun için cola tutkunlarının bel ve göbek çevresine bakınız, çünkü kilolar önce orada depolanıyor… Büyük bir olasılıkla tuz da kullanıldığını düşünüyorum zira, İzmir Bornova’da eski yol üzerindeki cola imalathanesine çuvallarla kaya tuzları geldiğini görmüştüm.

Bu ürün, her ne kadar yurdumuzda, COCA COLA adıyla üretilse de, buluşcu ülkeye yabancı para cinsinden patent ücreti ödemekteyiz.

Onun yerine faydaları ile bilinen milli meşrubatımız ayran veya limonatayı neden tercih etmeyiz? Psikolojide vardır, yasaklara, zararlılara karşı meyil. Anlaşılması, analizi zor bir toplumuz.

Özetle zararları:

1-Yüksek kalorisi ile şişmanlık ve diyabet sebebi..

2-Uyuşturucu özelliğinden dolayı beyin hücrelerinin kaybı…

3-Uzun vadede gastrit ve ülserlere sebebiyet…

4-Boyar maddelerde kanserojen riski var

5- Hiçbir fayda içermeyen bu nesnenin bütçemize zararları…

Gelin hep birlikte vazgeçelim, nefis, aromalı çayımız, ayranımız, limonatalarımız, ellerimizle sıktığımız meyve sularımız, kuru yemiş ve taze meyvelerimiz ne güne duruyor? Sağlık sizin sağlığınız, benden söylemesi…

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
240 okuma
19 Mayıs, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?