KOLAY ÜTÜ İÇİN İPUÇLARI

KOLAY ÜTÜ İÇİN İPUÇLARI

KOLAY ÜTÜ İÇİN İPUÇLARI

Ütü yapmak, birçok kişiye göre en zor, çetrefilli ve zaman alan ev işlerinden biri olarak kabul ediliyor.Kolay ütü için ipuçları Farklı kumaşlar, farklı ısılar, astarlı kıyafetler, yakalar, manşetler, kolalama, buhar ayarı gibi birçok ayrıntı bırakın ütüyle alakası amatör seviyede seyredenleri, en tecrübeli ev kadınları için bile kafa karıştırıcı olabiliyor. Olay öyle yerlere varmış ki; mahalle ütücüleri ve aylık belli bir ücret karşılığında verilen ütü hizmetleri bile ortaya çıkmış durumda. Peki ütü yapmak gerçekten bu kadar zor mu? Doğrusunu söylemek gerekirse gerçekten de çok kolay olduğu söylenemez, ama ütü yapmayı kolaylaştıracak sırlara vakıfsanız olayın bir atom fiziği olmadığı da aşikar. O yüzden eğer ütüyle hayatınızın bir döneminde haşır neşir olma ihtimaliniz varsa kolay ütünün sırlarını öğrenmek için devam etmenizi öneririz.

ÜTÜYE BAŞLAMADAN ÖNCE

Kolay ütünün ilk adımı aslında daha ütünüzü fişe bile takmadan önce, çamaşırlarınızı yıkarken atılıyor. Çamaşırınızı yıkarken yumuşatıcı kullanmalısınız. Çünkü Yumoş, çamaşırlarınızın daha az kırışmasını sağlayarak işinizi büyük ölçüde kolaylaştırıyor.

Ütü yaparken size kolaylık sağlayacak önemli bir faktör de kurutma. Eğer kurutma makinesi kullanıyorsanız, ütü ayarına alıp çamaşırları çıkardıktan sonra kolayca ütüleyebilirsiniz. Kurutma makinesinden çıkardıktan hemen sonra çamaşırlarınızdaki kırışıkların büyük bir bölümünü elinizle bile düzeltebileceğinizi fark edeceksiniz. Kurutma makinesi kullanmıyorsanız kolayca ütüleyebilmeniz için size önerimiz, asmadan önce çamaşırlarınızı gerdirmeniz ve silkelemeniz. Çamaşırlarınızı ne kadar muntazam asarsanız, kuruduktan sonra da o kadar kolay ütülersiniz.

ÜTÜMÜZ ISINDIYSA BAŞLAYALIM

Ütü masanız karın hizasına ayarlı, ütünüzün suyu dolu altı da yeterince sıcaksa tüm şartlar ütüye müsait demektir. Önce ütü masanızın telasının altına ısıyı yansıtarak çamaşırlarınızın iç yüzünün de ütülenmesini sağlayacak bir alüminyum folyo serin. Yanınıza kola, tüy bırakmayan bir bez ve bir havlu da aldıktan sonra başlamaya hazırsınız.

ÖNCE BÜYÜK PARÇALAR

Büyük parçalarla başlayalım. Bunlar için ütü masasının geniş uç kısmını kullanıyoruz. Yere serdiğimiz eski bir çarşaf ya da masa örtüsüyle yeni yıkanmış çamaşırların yerlere değmesini engelliyoruz.

GÖMLEK ÜTÜSÜNDEN KORKMAYIN

Sıra geldi gömleklerle ilgili kolay ütü ipuçlarına. Bir kere gömlek ceket gibi düğmeli çamaşırları ütülemeye başlamadan önce düğmelerini ilikliyoruz ve ütüyü hiçbir zaman düğmelerin üstüne dikey bastırmıyoruz. Düğmeler ilikliyken gömlek çok daha kolay ütülenecektir. Çok kırışık bölümlerde ütünüzün buhar fonksiyonunu kullanarak kolaylık sağlayabilirsiniz. Yaka, kol ve kenar kısımları önce içten, sonra dıştan ütüleyin ve sert görünmeleri için ya kola ya da bol buhar kullanın.

HASSAS ÇAMAŞIRLARA ÖZEL İLGİ

Şimdi isterseniz narin çamaşırları aradan çıkaralım. Narin çamaşırları ütülerken bir ütü bezi kullanarak ütünün direkt olarak kumaşa temas etmesini engelleyin. Çamaşırların parlayan bölgelerinde de ütü bezinizi ıslatıp iyice sıktıktan sonra kullanabilirsiniz.

KOLAY ÜTÜNÜN PÜF NOKTALARI

Bu tavsiyeleri de uygularsanız, artık ütüden korkmanız için bir sebep kalmayacağını düşünüyoruz.

• Ütülemeden önce çamaşırlarınızın etiketlerini okuyun ve kumaşların cinsine göre ısı ayarınızı yapın.
• Baskılı tişörtleri tersten ütüleyin, üzerlerinde plastik baskı varsa o bölümleri ütülemeyin.
• Buhar vermeden önce mutlaka ütünüzün tamamen ısınmasını bekleyin.
• Ütülediğiniz çamaşırları hemen katlayın veya asın.
• Tam temizlenmemiş ve lekeli çamaşırları asla ütülemeyin.

KOLAY ÜTÜ İÇİN İPUÇLARI

KOLAY ÜTÜ İÇİN İPUÇLARI

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
1 yorum
485 okuma
30 Mayıs, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarYorumlar (1 Yorum)

  • Ütu yapmak hadisesi, belli bir prensipe oturtulmalidir. yani mesela bir makine camasir yikadik diyelim, o yikanan camasir utulenmeden yeni bir camasir kitlesi yikanmamalidir. bu durumda utu birikmez zamaninda utulenir. miktar cok fazla olmadigi icin de utuyu yapan kisinin imani gevremez. ha ben simdi bu prensibi ortaya attim evet, peki uyguluyor muyum? tabii ki hayir. o utuler birikiyor boyuma ulasiyor ve ben koskoca bir gecemi feda edip o utuleri bitiriyorum ama ben de bitiyorum. :))

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?