Meme Kanseri Belirtileri

Meme Kanseri Belirtileri

Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanseri, meme dokusunun herhangi bir bölgesinde oluşan ve genellikle yumru şeklinde belirtisi olan bir kanser türüdür. Meme Kanseri Belirtileri ,Bu hastalığa çoğunlukla 35 yaşını geçen bayanlarda daha sık rastlanır. O nedenle, 35 yaşını geçen bayanların düzenli aralıklarla doktor muayenesinden geçmesi ve evlerinde de meme dokusunda kitle olup olmadığını belirli aralıklarla kontrol etmeleri erken tanı için çok mühimdir.

Peki, meme kanseri belirtileri nelerdir?

-Göğüsün herhangi bir bölgesinde yumru şeklinde kitle, meme kanserinin başlıca belirtilerinden biridir. Bu yumru zamanla büyür ve ağrı şikayeti de olmaz.
-Göğüs bölgesinde çekinti, şişlik ve tahriş gibi belirtiler de gözlenmektedir.
-Meme ucu hassasiyeti ve meme başında akıntı gibi semptomlar, meme kanserinin bir diğer belirtileri arasındadır.
-Göğüs derisinde kalınlaşma ve çukurluklar gözlemlenebilir.
-Meme görünümünde değişiklikler ve portakal kabuğu görünümü alması da meme kanseri belirtilerindendir.
-Meme ucunda bazı değişiklikler zamanla oluşabilir ve meme ucunda şişme gibi durumlar yaşanabilir.
-Meme bölgesinde yaralar bulgular arasında yer alabilmektedir.
-Meme dokusunda oluşan yumru şeklindeki tümör iyi huylu da olabilir. Ancak bu yumruyu aldırarak ilerde kötü huylu tümöre dönüşmesini engelleyebilir ve endişelerinizi giderebilirsiniz.
-Meme dokusunda oluşan kitle genellikle ağrıya neden olmaz. Ağrı çok nadir olarak rastlanan belirtiler arasındadır.
-Koltuk altında şişlik gibi bulgulara rastlanabilir.
-Meme ucunda yanma hissi ve normal olmayan bir şişlik de meme kanseri semptomları arasında yer alır.
-Yukarıda yazılan belirtiler sayesinde meme kanserinin erken teşhisi yapabilirler. Ancak kadınlar kısa zaman aralığıyla bu belirtilerden yola çıkarak kendilerini muayene etmeleri gerektiğini unutmamalıdırlar. Yılda en az 1 defa mamografi çektirmek meme kanseri başlangıcını erkenden teşhis etmek adına ve kansere karşı önlem alınması açısından etkili olmaktadır.

Unutmayın, meme kanseri çaresi olmayan bir kanser türü değildir. Sadece bu hastalıkta erken teşhisin unutulmaması gerekmektedir.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
1 yorum
513 okuma
22 Mayıs, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarYorumlar (1 Yorum)

  • kadinlarin bas belasi olan lanetli hastalik. erkeklerde prostat kanseri neyse kadinlarda da bu o dur. ama normal sayilabilecek kadar sık gorulmesinin sebebi nedir bilemiyorum. boyle dogal olmayan birseyin sık gorulmesi urkutucu. annelerin onlem olarak sık sık kontrole gitme sebebidir. kimseye musallat olmasin insallah.

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?