Sanal Zorbalıkla Başa Çıkabilme

Sanal Zorbalıkla Başa Çıkabilme

Sanal Zorbalıkla Başa Çıkabilme

Instagram’a Facebook’a öyle çok mesaj düştü ki Sanal Zorbalıkla Başa Çıkabilme sanal zorbalığın boyutlarının tam da tahmin ettiğim gibi toplumda çok yaygın olduğunu bir kez daha gördüm ve bir yazı kaleme almaya karar verdim.

Zorbalık hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor, işyerinde, okulda, evde, akraba çevresinde… Bizim için çok ciddi sonuçları da olabiliyor ancak gerçek yaşamda zorbalığına maruz kaldığımız kişileri genellikle tanıyoruz. Tanıdığımız kişilere karşı önlem almamız daha kolay. Çünkü tehdidin kimden geldiğini biliyor ve gerçekleşme olasılıklarını hesaplayabiliyoruz. Oysa sanal zorbalıkta, saldıran kişi, sadece sanal ortamdan tanınan bir kişi olduğu gibi, anonim bir kimliğe de bürünebiliyor ve kimin tarafından tehdit edildiğini ve şantaj yapıldığını bilmeyen sosyal medya kullanıcıları sanılandan daha fazla korumasız. Bu yüzden sanal tehdide boyun eğmeleri daha kolay oluyor.

internet üzerinden tanıştıkları ve sanal macera yaşadıkları erkekler tarafından baskıya maruz kalan kadınların anlatımları. Bu erkeklerle sanal sohbet bir süre sonra cinsel içerikli bir sohbete dönüşüyor ve konuşmanın bir noktasında erkek kadından fotoğraf atmasını talep ediyor. Bunu da genellikle “şu anda buna çok ihtiyacım var, beni rahatlatmana ihtiyacım var, korkacak bir şey yok, benim de ailem var, sana zarar verecek ne yapabilirim ki” gibi psikolojik bir söylemle dayatıyor. Kadın fotoğrafı gönderdikten sonra (tahmin edebileceğiniz gibi bunlar mahremiyet sınırlarına dahil fotoğraflar) pişman oluyor ama o fotoğraf gitti bile.

İşte o fotoğraflarla sürekli olarak cinsel sohbete zorlanan kadınların sayısının hiç de az olmadığını söyleyebiliriz. Eğer sanal cinselliği reddederse profilini başka erkek profillere tanıtma, fotoğraflarını internette yayma, sosyal medyada rezil etme, arkadaş listesine ulaşarak fotoğrafları yollama ve telefon numarasını ifşa etme en çok başvurulan tehditler, Mesaj atan kadın pek çoğu böyle bir durum karşısında çaresiz kaldıklarını ve neler yapabileceklerini bilmiyolar.

Sanal Zorbalık Hakkında Bilmeniz Gerekenler

sosyal-medya-zorbaligi Sanal zorbalığın bu kadar pevrasızca yapılması karşısında şantaja uğrayanın çekinmesinden daha doğal bir şey olamaz. Bugün bir fotoğrafın internete düşmesi ile milyonlarca kullanıcıya ulaşması arasındaki süre milisaniyelerle ölçülüyor. Amaaaa o iş o kadar da kolay değil! Bir kişinin adult tabir edilen fotoğraflarını yayınlamak Türk Ceza Kanunu’na göre ciddi bir suç. Bu tür bir zorbalık karşısında fotoğrafın yüklendiği ip adresine kadar teknik takip yapılabiliyor.

Herhangi bir nedenle sosyal medya zorbalığına maruz kaldığınızda, konuşmayı uzatmadan o kişiye sizin kişilik haklarınızı ihlal etmesi durumunda yasal yollara başvuracağınızı söyleyebilirsiniz. Muhtemelen “yaşayacağınız rezillikten” bahsedecektir. Sizin rezil olarak ödeyeceğiniz bedelden daha fazlasını kendisinin yasal yollardan ödeyeceğini belirterek konuşmayı bitirin ve mesajlaşma kanallarını kesin. Konuşmayı uzatmak tehdidin sürmesinden başka bir şeye yaramayacaktır. Daha sonra durumunuzu değerlendirin ve tüm yazışmalarınızın ekran görüntüsünü alarak güvenli bir yere kaydedin. Panik içinde konuşmaları silmek, sohbeti temizlemek gibi bir yola başvurmayın.

Eğer “zorba” bu kararlı tavrınızdan etkilenerek geri adım atarsa büyük olasılıkla başka bir ava (!) çıkacaktır. Ama geri adım atmazsa o zaman yaşamınızı cendereye sıkıştıracak bu zorbalığa karşı yasal yollara başvurmaktan çekinmeyin.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
2 yorum
326 okuma
25 Mayıs, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarYorumlar (2 Yorum)

  • Sosyal medya ile zorbalık, günümüzde ise kendine farklı bir yol çiziyor. Medya ve medya okuryazarlığı da bu noktada aileler ve çocuklar için çok önemli bir yerde duruyor.

    İnternet ve Sosyal Medya Kullanıcı İstatistikleri 2018 araştırmasına göre Türkiye’deki cihaz kullanıcılarının %75′i akıllı telefon kullanıyor. Böylelikle zorbalık, evimize kadar girmeye kendince bir kılıf buluyor.

  • Resim atmayana kim zorla resim attırabilir ki? Bu tamamen kadınların zayıf taraflarına yenilmelerine bağlı bence. Cinsel egolarını daha iyi tatmin etmek için o resmi atmasını isteyen erkeğe hemen bu güveni duyabiliyorlarsa diyecek bir şey yok. Bu, erkeğin haklı olduğunu göstermez ama bence tamamen kadının zayıflığıdır. Peki bunu, erkeği kendine tamamen bağlamak olarak değerlendiremez miyiz? Tek suçlu, bu tehditi yapan ve zorbalığa başvuran erkek midir? Yoksa, tüm değerlerini bir kenara koyup namusunu bile ayaklar altına alıp, o resimleri serbestçe yollayabilen kadında mıdır hata? Toplumsal çöküşün bir simgesidir bu aslında. Androıd telefonlar veya internet yokken, kim kime bunu yapabilirdi ki? Geldiğimiz noktaya bakın. Tamamen ahlaki ve toplumsal çöküştür bu aslında. Allah ıslah etsin.

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?