Saplantılı aşkın belirtileri sebepleri

Kahveyle Neler Yapılır?

Saplantılı aşkın belirtileri sebepleri

Saplantılı aşk yüzyıllar boyunca edebi eserlerde romantik bir şekilde tasvir edildi. Saplantılı aşkın belirtileri sebepleri ,Romeo ve Juliet’in aşkları için intihar etmelerinden tutun da birçok romantik filmde dahi birinin saplantılı bir şekilde aşık olması, yıkıcı davranışlara sebep olabilecek bir tavırdan çok imrenilesi bir şeymiş gibi anlatılıyor. Oysa saplantılı aşkın akıl sağlığı problemlerinin habercisi olduğunu biliyor muydunuz?

Sağlıklı ve saplantılı aşk arasındaki fark nedir?

Sağlıklı ve saplantılı aşk arasındaki en temel fark: Saplantılı aşkta partnere karşı duyulan ilk baştaki aşırı heyecan ve hayranlık dolu hislerin zaman içinde saplantı derecesine varmasıdır. Saplantılı aşk ve delüzyonel (kuruntulara dayanan) kıskançlık akıl sağlığı problemlerinin habercisidir ve yetişkin kişilerin yüzde 0.1’inde görülür. Delüzyonel kıskançlıktan muzdarip olan kişiler mesela bir iş arkadaşı, eşleri ya da partnerlerini dışarıda gördüğünde selam verse ya da eş veya partnerleri sokaktan geçen birine biraz dikkatli baksa, hemen onları sadakatsizlikle suçlarlar.

Saplantılı aşkın belirtileri nelerdir?

Saplantılı aşk, sağlıklı bir aşktan bağımlılık yapan bazı özellikleri nedeniyle ayrılır. Örneğin saplantılı aşktan muzdarip bir kişi sevdiği kişiyle çok fazla zaman geçirmek ister, sürekli onu düşünür ve sevdiği kişiyle her an beraber olmak için bazı uçuk davranışlar sergiler. Bu kişiler eğlenceli faaliyetlere ya da diğer sosyal ilişkilerine neredeyse hiç vakit ayırmaz ve hatta artık işlerini bile yapamayacak duruma gelirler. Saplantılı bir şekilde birine aşık olan kişi, sevdiğini hep kendine yakın tutmak için bazı kontrol yöntemlerine başvurabilir. Bu kontrol yöntemleri, harcanan parayı ya da yenilen yemeği kontrol etmek; fiziki takip veya tacizde bulunmak şeklinde gerçekleşebilir. Saplantılı bir aşk yaşayan kişi ve onun aşık olduğu kişi birbirlerine bağımlı ya da eş bağımlı olabilirler. Saplantılı aşktan muzdarip kişiler aşık oldukları kişiye sanki bir madde bağımlısı gibi davranabilirler. Buna karşılık olarak, saplantılı aşkın hedefindeki kişi saplantılı davranış ve isteklere karşı kesin çizgiler çizmekte ve sınır koymakta zorlanabilir.”

Saplantılı aşkın sebepleri nelerdir?

-Düşük özgüven/ aşırı derecede onaylanma beklentisi,
-Aşık olduğu kişi hakkında sürekli konuşma isteği,
-Aşık olunan kişiyi sürekli arama, mesaj/mail gönderme, onunla her an beraber olmayı isteme,
-Aşık olunan kişiye onu bıktıracak derecede aşırı ilgi gösterme,
-Biriyle ilgili aşırı boyutta iyi ya da kötü duygular hissetme, dengeli olamama,
-Aşık olunan kişinin sadece olumlu ya da olumsuz yönlerine odaklanma,
-İşe, eğlenmeye, sosyalleşmeye ve aşık olunan kişi dışında kalan hayattaki diğer kişi ve konulara konsantre olmada zorluk çekme,
-Aşık olunan kişinin hayatını ve yapıp ettiklerini takip ya da kontrol etme girişimlerinde bulunma.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
1 yorum
249 okuma
28 Mayıs, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarYorumlar (1 Yorum)

  • Hele ki saplantı haline gelmişse eğer bir kızdan hoşlanmanız,bilin ki uzun süreliğine duygularınızla hareket edip,birçok kez hataya düşeceksiniz

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?