Sıcaklarla Başetmenin Yolları

Sıcaklarla Başetmenin Yolları

Sıcaklarla Başetmenin Yolları

Yaz ayı bunaltıcı sıcaklığı ile devam ederken sağlığımız içinde son derece tehlikeli olmaya başladı. Sıcaklarla Başetmenin Yolları Güneş ışınlarından olabildiğince korunmak için saat 10:00-16:00 arası dışarı çıkmamayı öneriyor uzmanlar. Dışarı çıkmak zorunda olanlar için ise bizim birkaç koruyucu önerimiz var.

1) Su tüketimi artırın;3 litre su için!

Özellikle kalp, böbrek , tansiyon ve şeker hastaları su tüketimini kontrollü bir şekilde artırmalı.

2) Ağır yiyeceklerden uzak durun.

Özellikle yağlı, tuzlu ve çok tatlı tüketmek bu havalarda sizi daha rahatsız edecektir. Lifli gıdaları tüketmeye özen gösterin, bozulma ihtimali yüksek et ürünlerinden olabildiğince uzak durun.

3) Yoğurtla vücut ısınızı dengede tutun!

Yoğurdu yemeklerle yada yemek aralarında bol tüketmeye çalışın. Yoğurt vücut ısınızın dengelenmesine yardımcı olacaktir.Ayran olarak da tüketmeniz de yine vücut ısınızı dengede tutmanızı sağlayacaktır .

4) Mevsime uygun kıyafetleri tercih edin!

Pamuklu, geniş , açık renkli kıyafetler tercih edin ve şapka kullanmayı unutmayın .

5) Gazlı içeceklerden uzak durun!

Yaz aylarında farketmeden çok fazla tükettiğimiz gazlı ve katkılı içecekler su kaybını artırdığından bu içeceklerden mümkün olduğu kadar kaçının.

6) Yaz aylarında spor yaparken dikatli olun!

Sıcak havalarda kısa süre bile egzersiz yapılsa çok fazla su kaybı olacağı için spor yapacaksanız sabah erken saatleri yada akşam üzerini seçin.

7) Güneş kremi kullanın!

Açık tenli insanlar Güneş’in zararlı etkilerine daha fazla maruz kaldığı icin Güneş kremini Güneş’e çıkmadan yarım saat önce sürün , plajda sürülen kremin koruyuculuğu olmuyor.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
519 okuma
10 Mayıs, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?