Siyah Üzümün İnsan Sağlığına Katkıları

Siyah Üzümün İnsan Sağlığına Katkıları

Siyah Üzümün İnsan Sağlığına Katkıları

Kara üzüm olarak da bilinen siyah üzümün insan sağlığına katkıları oldukça fazladır. Siyah üzüm içerisinde barındırdığı zengin vitamin ve mineraller sayesinde beyin sağlığından kalp sağlığına kadar birçok hastalığa iyi gelmektedir. Küçük büyük demeden herkesin sıkça tüketmesi gereken siyah üzümün faydaları nelerdir? Siyah üzüm hangi hastalıklara iyi gelir?

Doğada yaratılan her besinin sağlığa olan faydaları anlatmakla bitmeyecek kadar çoktur. Antibiyotik niteliğinde olan bu besinlerin başında gelen isimlerden birisi de siyah üzümdür. İçerdiği kalsiyum, potasyum, demir, A, B1, B2 ve C vitaminler sayesinde bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Her mevsim tüketilebilen siyah üzüm, hem yaş hem de kurutulmuş şekilde sıkça tüketilmektedir. Peki siyah üzümün faydaları nelerdir? Siyah üzüm hangi hastalıklara iyi gelir?

SİYAH ÜZÜM NEDİR?

Üzüm, asma bitkisinin çekirdekli ve çekirdeksiz olan yarısından fazlasının su olduğu bünyesinde bir çok vitamin ve minerallerin bulunduğu yumuşak, şekerli bir meyvedir. Ülkemizde en çok üzüm, Marmara bölgesi, Güneydoğu Anadolu bölgesi, Ege bölgesi, Karadeniz bölgesi ve Kuzeydoğu Anadolu bölgelerinde üretilir. Her mevsim tüketilebilen siyah üzüm, hem kurutularak hem de yaş olarak tüketilmektedir. İki türlü de sağlığa ciddi oranda fayda sağlayan üzüm en kıymetli meyvelerden birisidir.

SİYAH ÜZÜMÜN BESİN DEĞERLERİ NELERDİR?

Siyah üzüm, kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir yönünden zengin olduğu gibi A, B1, B2 ve C vitaminleri açısından da çok önemli besin değerlerine sahiptir. 100 gramında 68 kcal kalori bulunan siyah üzümün 100 gramında yer alan besin değerleri aşağıdaki şekildedir;

SİYAH ÜZÜMÜN FAYDALARI NELERDİR?

* Beyin fonksiyonlarının gelişmesinde büyük rol oynar.

* Hafızayı güçlendirir.

* Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır.

* Kolesterol seviyesini dengede tutar.

* Kalp sağlığında etkilidir. Kalp krizi riskini azaltır.

* Şeker hastalığına iyi geldiği yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. (tedavi için şekerin durumu ve tipi iyi bilinmelidir, doktor onayı ile tüketilmesi tavsiye edilir.)

SİYAH ÜZÜMÜN ZARARLARI NELERDİR?

* Siyah üzüm çekirdeği aşırı tüketimde zehirli bir etki oluşturabilir.

* Aşırı tüketimde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

* Siyah üzümün kalorisi düşüktür. Ancak gün içerisinde tüketimi aşırıya kaçırdığınız takdirde kilo almanıza sebep olacaktır.

* Aşırı tüketilen siyah üzüm mide de hazımsızlık ve ishal gibi sorunları doğurur.

* Fruktoz hassasiyeti olanların üzüm tüketmesi zararlıdır. Eğer tüketirlerse hazımsızlık ile birlikte aşırı karın ağrısına neden olabilir.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
302 okuma
11 Mayıs, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?