Su Kefiri Nedir? Faydaları Nelerdir?

Su Kefiri Nedir? Faydaları Nelerdir?

Su Kefiri Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kefir, Keçi veya inek sütünden özel bir maya mantarıyla yapılan, tadı ayrana benzeyen, ekşimsi bir içecektir.Su Kefiri Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kafkasya kökenli kefir, Rusça da “keyif veren” anlamına geliyor. Kefir, çok eski yıllardan beri özellikle Kafkasya bölgesinde yapılan, süt asidi ve alkol fermantasyonu yardımıyla yapılan köpüklü, koyu kıvamlı (yoğurt kıvamında), hafif ekşimsi fermente bir süt ürünü.

KEFİRİN FAYDALARI NELERDİR?

İşte sık sık tüketilmesi tavsiye edilen kefirin faydaları…

– Kefir, serinletici aromasıyla kronik yorgunluğu giderir.

– Sindirim sistemini mükemmel şekilde düzenler.

– Damar sertliğini ve kas kasılmalarını önler.

– Sinir sistemini güçlendirir.

– Mikrobik enfeksiyonlara karşı direnci artırır.
Kefir, stres azaltır, sakinleştirir ve kolesterolü düşürür.

– Uykusuzluğu ve sinirsel depresyonu ortadan kaldırır.

– Yüksek tansiyonu düzenler ve dengeler.

– Kan bozukluklarını giderir ve kanı temizler.

– Karaciğer rahatsızlıklarını iyileştirir.

– Kansızlığı önler ve kan bozukluğunu giderir. Tırnakların sağlıklı kalmasını sağlar.

KEFİR NASIL YAPILIR?

Faydaları saymakla bitmeyen kefirin nasıl yapıldığına gelince… Yaklaşık bir kilo süte, ceviz büyüklüğünde kefir mayası yeterlidir. Kefir yapmak için ılık sütü cam kavanoza alın. İçerisine kefir mayasını ilave edip, 24 saat kadar bekletin. Mayalanan kefir, yoğurt kıvamında yoğun bir hal alır. Mayalandıktan sonra ise plastik süzgeç yardımıyla süzün. Böylece hem kefir mayanız hazır olur hem de kefir içilecek kıvama gelmiş olur. Ancak kefir yaparken şu püf noktayı unutmayın; kefir yaparken metal hiçbir ürünü değdirmeyin.

KEFİR KİLO YAPAR MI?

Ana maddesi süt olan kefir, her yaşta güvenle tüketilebiliyor. Protein, temel mineraller ve B vitamininden zengin olan kefir yoğurttan daha besleyici. B1, B12 ve K vitaminleri yönünden de zengin olan kefirin kilo aldırmadığını belirten uzmanlar, tok tutma özelliği bulunan kefirin çocuk, yaşlı, hamile ve menopoza giren kadınların da rahatlıkla kefir tüketebileceğini söylüyor.

BEBEKLERE KEFİR VERİLİR Mİ?

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, iştahsızlık, uykusuzluk, üst solunum yolu enfeksiyonları ve alerji gibi durumlara da iyi gelen kefirin, bebeklerin besinlerden alacağı vitamin ve mineralleri daha kaliteli almasına yardımcı olduğunu bu nedenle de bebek beslenmesinde kefirin önemli rol oynadığını söyledi.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
1 yorum
233 okuma
25 Mayıs, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarYorumlar (1 Yorum)

  • sağlık için sayılamayacak kadar faydaya sahiptir. Bilhassa en bilindik faydası sindirim sorunlarına iyi gelmesi ve obezite ile mücadele eden kişilere kolaylık sağlamasıdır. Kefir içeceğinin ana yurdu Kafkaslardı.

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?