Sünnet Ne Zaman, Nasıl Yapılmalıdır?

Sünnet Ne Zaman, Nasıl Yapılmalıdır?

Sünnet Ne Zaman, Nasıl Yapılmalıdır?

Klasik görüş sünnetin erken yaşlarda yapılmasıdır.Sünnet Ne Zaman, Nasıl Yapılmalıdır? Çocuklarda yara iyileşmesi çabuk olduğu için sünnet yarası çabuk iyileşir.Yeni doğanda kişilik gelişmediği için sünnet sonrası psikolojik olumsuz etki önlenmiş olur.

Sünneti kim yapmalı?

Sağlıklı bir sünneti uzman doktorun yapması gerekmektedir. Böylece birçok sünnet hatasının önüne geçmiş olur. Sünnetin bir uzman doktorun yapmasındaki faydalar şunlardır;

-Çocukta kan durmaması gibi bir hastalık varsa (hemofili) bu hastalıktaki yan etkiler verilecek ilaçlar ile önlenir.
-Uzman doktor tarafından yapılmışsa hatalı sünnet olasılığı azalır. Cerrahi aletler çok iyi steril edildiği için çocuğun hepatit B, hepatit C kapma olasılığı azalır.

Sünnet nasıl yapılmalı?

Yıllar boyunca sünnet çeşitli şekillerde yapılmıştır. Osmanlı devrinde her doktorun kendi ismi ile anılan kıskaçları kullanmayı tercih etmişlerdir. En ideali cerrahi sünnettir. Koterizasyondan kaçınılmalıdır.

Sünnet Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

-Baticon ile pipi boyandıktan sonra Furacin el değmeden pipi merhemlenmelidir.

-Kanama: ilk 24 saatte sızıntı tarzında kanama doğaldır. Ancak damlama tarzında ve silindiğinde hemen yenisi ile dolan kanama müdahaleyi gerektirebilir. Ikınma ile kanama dozu artabilir. Bu durumda 30 dk kadar beklenmelidir. Kanama buna rağmen durmaz ise hastaneye başvurulmalıdır.

-Banyo: Aksi söylenmemiş ise 4-5. Gün banyo yapılabilir. Her gün banyo yapmak pipinin hızla toparlamasına yardım eder. Banyo öncesi vücut silinebilir. Ilık banyo pansuman işlevi görür. Ayakta duş alma tarzında yapılmalı ve pipiye fazladan işlem yapılmamalıdır. Dikişler banyoda kendi düşer. Almak gerekmez.

-Yara iyileşmesi: Her türlü yaranın iyileşmesinin tamamlanması 4 haftayı bulur. Ancak istenen güzellikte yara iyileşmesi 7. Gün civarında gerçekleşir. 48 saati geçen dönemde ağrı ve kızarıklık varlığı iltihaplanmadan dolayı olabilir. Yapışık sünnet derisine bağlı olarak pipi ucunda kabuk oluşabilir. Banyo ile geçer. Minik şişlik, kızarıklık ve morluklar cerrahi işleme bağlı olup, 7 gün kadar sürebilir. Sünnet sonrası pipi ucunu koruyucu rolü olan deriyi kaybetmek, pipinin hassasiyetini artırabilir. Bu durumun 4 ay sürdüğü gözlenebilmektedir.

Sünnet sonrası ateş olmaz. 37.2 0C den fazla ateş bu pipinin iltihap kaptığını gösterir. Sünnet sonrası rutin antibiyotik kullanmak gerekmez. Ancak iltihabi durum varsa doktorunuz reçete edecektir. Sünnet sonrası kontrol yoktur.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
1 yorum
378 okuma
21 Mayıs, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarYorumlar (1 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?