Temizlik yaparken dikkat

KAN LEKESINE KESIN ÇÖZÜM

Temizlik yaparken dikkat

Temizlik yaparken dikkat, çamaşır suyuyla diğer kimyasalları karıştıranlar dikkat. Çünkü tehlike altındasınız.

Bahar geldi, evlerde temizlik başladı. Ancak, köşe bucak temizlik yapan ev hanımlarını bekleyen bir tehlike var. Çamaşır suyuna maruz kalmak insan vücudunda hem solunum yoluyla hem de deri yoluyla alerjik durum yaratabiliyor. Uzun süreli maruz kalma riski daha da artırıyor. Kimyasallar karışınca farklı tehlikeler de beraberinde geliyor. En doğrusu her temizlik maddesini ayrı ayrı kullanmak. Zehirlenmek istemiyorsanız kimyasalları karıştırmamak, temizlik sırasında evi havalandırmak ve maske kullanmak şart.

KORUNMAK MÜMKÜN

Alınacak tedbirlerle bu kimyasalların etkilerinden korunmanın mümkün, Bu kimyasal maddelere karşı bilinç daha çocukluk döneminde verilecek eğitimle artırılmalı. Hava, su kaynakları, bitki örtüsü ve yaşam alanlarımızdan uzakta dahi olsalar başka canlıların doğal ortamlarının korunmasına özen gösterilmeli. Çocuk sahibi olmayı planlayan çiftlere, hamileler ve yeni annelere eğitim verilmeli. Dayanıklı tüketim malzemeleri, ev ortamında kullanılan ürünler alınırken bilinçli davranılmalı. Sebze ve meyvelerin tarımsal ilaçlardan arınmış olmasına özen gösterilmeli, gerekli durumlarda evdeki musluklarda filtre kullanılmalı. Gıda maddeleri ile temas halinde olan plastik ve benzeri petro kimyasallardan üretilmiş kaplar, ambalajlar bilinçli seçilmeli. Cam şişede sular tercih edilmeli. Kaynağı ve içeriği bilinmeyen bitkisel karışımlar sağlık profesyoneline danışılmadan tüketilmemeli, bilinmeyen mantarlar toplanıp yenmemeli. Bebek ve çocukların normal gelişim gösterip göstermedikleri mutlaka izlenmeli. Erken veya geç ergenlik belirtisi gösteren, hızla ve aşırı kilo alan çocuklar hekim muayenesinden geçirilmeli. Şüpheli gölet ve su birikintilerine yüzmek ve serinlemek amacıyla girilmemeli. Kullanılmayan deterjan, temizlik sıvıları ve ilaçlar (Örneğin doğum kontrol hapları, hormon içeren ilaçlar) lavabo, klozet gibi alanlara dökülmemeli. Sinek kovucu olarak doğal uçucu yağlar (lavanta, okaliptus, limon, nane gibi) tercih edilmeli.

DİKKAT
Temizlik ürününün önerildiği miktardan daha fazla kullanımı daha iyi neticeler vermez. Aksine, yerin yüzeyini bozabilir ve tehlikeli olabilir. Ürünleri, etiketler, kitapçık, ya da teknik bültende bu ürünlerin birbirleriyle uyumlu oldukları özellikle belirtilmediği sürece birbirleriyle karıştırmayın

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
1 yorum
310 okuma
3 Mayıs, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarYorumlar (1 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?