Van sohbet Odaları

Van sohbet Odaları

Van sohbet Odaları

Van sohbet Odaları dediğimizde aklımıza birşeyler gelmesi vakit almasa gerek. Enfes yöresel kahvaltısı, farklı göz rengi ile ilgi çeken kedileri,akıntının tersine yol almaya çalışan inci kefalleri, ‘Ah Tamara’ hikayesi ile dillere destan bir aşka konu olan Akdamar kilisesi,halkının deniz olarak tabir ettiği Van Gölü ve daha neler neler. Bu yazımızda siz değerli okuyucularımla bu nadide şehre yolculuk yapacağız. O yolculukta kolaysohbet.net ailesi de sizlerle.

Doğunun incisi Van

Van Anadolu’nun en büyük kapalı havzası olan Van Gölü kıyısında toprakları verimli, akarsuları bol, iklim koşulları oldukça elverişli bir yerleşim merkezidir. Bu yüzden tarihin eski çağlarından beri birçok medeniyetin hakim olduğu bir yer olmuştur.Evliya Çelebi , “Seyahatnamesi”nde Büyük İskender’ in Van Kalesi’ndeki Vank adlı bir mabedden esinlenerek buraya Van adını verdiğini söylemektedir. Bir rivayete göre de, şehri genişletilip güzelleştiren VAN isimli şahsın adından dolayı şehre bu ismi verilmiştir.Bu konuda akla en yatkın görüş ise, Urartuca Biane veya Viane’den çıkmış olduğudur.

Van sohbet Odaları

Van sohbet Odaları

Çünkü Urartulular kendilerine Bianili demişler ve Urartuların hakim devrinde Biane adı altında birçok şehir ve insan topluluğu Van şehrinde toplanmıştır.Tarihi ve görsel güzellikleriyle gezilmesi gereken bir ilimiz olan Van aynı zamanda farklı kültürlere de ev sahipliği yapmaktadır. Vanda bir Kırgız köyü olduğunu biliyor muydunuz? Evet yanlış okumadınız Kırgız Köyü. Ulupamir Vanın Erciş ilçesinde bulunan bir Kırgız köyüdür. Gelenekleri ve dilleri ile asimile olmayan bu köy adeta Türkiye içerisindeki Kırgızistan gibi. Bir kurban bayramı gittiğim Ulupamir Köyü maceralarımı ayrı bir makalemde siz okuyucularımla paylaşacağım. Van dan bahsetmişken o enfes kahvaltısına deyinmemek olur mu. Hatta Vana gidildiğinde yapılması gerekenler listesine mutlaka ekleyiniz Van kahvaltısını. kolaysohbet.net ailesi olarak biz ekledik. Kahvaltının olmazsa olmazları Van çöreği ve otlu peynirin müptelası olacağınıza eminim.

Van gölü
Van demişken canavarından bahsetmemek olmaz. İnanmayacaksınız ama bu efsane Osmanlı Dönemine kadar dayanmaktadır. Osmanlı Döneminde İstanbul da yayımlanan Saadet Gazetesinde bu yaratık ile ilgili haber manşet yapılmıştır. Sizlerde Van ve güzelliklerine hatta Van golü canavarı hakkinda sohbet etmeye www.kolaysohbet.net adresine buyrun.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
1 yorum
340 okuma
29 Nisan, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarYorumlar (1 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?