Vertigo Nedir ?Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Vertigo Nedir ?Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Vertigo Nedir ?Vertigo Belirtileri Nelerdir?

VERTİGO NEDİR?

Vertigo, vücudun denge sistemlerinden yanlış uyarılar gelmesi veya doğru uyarıların yanlış algılanmasıyla ortaya çıkan dengesizlik halidir. Vertigo, hafif baş dönmesi ile başlayıp hastayı yataktan kalkamayacak duruma getirebilir.

Uzmanlar vertigonun bir hastalık olmadığını aksine altta yatan bir hastalığın belirtisi olabileceğini belirtiyorlar ancak vertigoyu baş dönmesi ile karıştırmamak lazım. Vertigo, baş dönmesinin aksine sizin sabit olup etrafınızdaki her şeyin döndüğü hissini verir. Dengenin sağlanmasında birçok organ birlikte çalışır. Bu organlar; omurilik, beyin, kaslar, iç kulak, gözler ve kaslardır. Bu organları etkileyen hastalıkların birçoğunda vertigo ortaya çıkar.

Vertigo Nedir ?Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Vertigo Nedir ?Vertigo Belirtileri Nelerdir?


VERTİGO BELİRTİLERİ

Vertigo belirtisi genel olarak baş dönmesi belirtisi ile karşılaştırılmaktadır. Vertigonun birçok belirtisinin yanı sıra vertigodan şüpheleniyorsanız yapacağınız ufak bir test ile vertigo olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Vertigo belirtilerini anlamak içi kendi etrafınızda 2-3 dk dönün veya belinizle aşağıya eğilip başınızla yuvarlak çizin. Kısa bir süre sonra etrafınızdaki her şey dönmeye başlıyor ve kendinizi çok kötü hissediyorsanız sizde de vertigo belirtisi var demektir.

Vertigo Belirtileri Nelerdir?

Baş dönmesi
Göz kararması
Kulak çınlaması
İşitme azlığı
Kulakta basınç
Kulak akıntısı
Bulantı ve kusma

VERTİGO NEDENLERİ

Vertigo yoğun iş stresi nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi stresten bağımsız olarak çeşitli hastalıklardan dolayı da ortaya çıkabilir. Vertigonun başlıca nedenlerinin arasında migren, aniden pozisyon değiştirilmesi, iç kulak iltihabı ve iç kulakta sıvı birikmesi gelmektedir. Aynı zamanda açlık migreni tetiklediği gibi vertigoyu da tetikleyebilir fakat bu durum herkeste etkili olmayabilir.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
2 yorum
278 okuma
24 Nisan, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarYorumlar (2 Yorum)

  • Kendinizde vertigo olup olmadığını basit bir test yaparak anlayabilirsiniz. Ayakta kendi etrafınızda 2-3 dakika dönün ya da öne doğru eğilerek kafanızla yuvarlak çizin. Kısa bir süre sonra etrafınızdaki her şey dönmeye başlıyorsa, kendinizi berbat hissediyorsanız, sizde vertigo var demektir.

  • Korkutma bizi Admin 🙂 Bırak Hastalıgımızla İç içe yaşayalım Denememekte olmaz şimdi Kafamı karıştırdın Düşersem sorumlusu sensin. 🙂

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?