Yaz Aylarında Nasıl Beslenmeliyiz.

Yaz Aylarında Nasıl Beslenmeliyiz.

Yaz Aylarında Nasıl Beslenmeliyiz.

Yaz aylarının yoğun sıcaklık nedeni ile sağlığı olumsuz etkileyebileceğinden Yaz Aylarında Nasıl Beslenmeliyiz.

Yaz Aylarında Nasıl Beslenmeliyiz.

Yaz Aylarında Nasıl Beslenmeliyiz.

Sıcak havada dikkat edilmeyen beslenme şekli tansiyon dengesizliğine, halsizliğe, baygınlıklara, hazımsızlığa ve aşırı strese sebep olabilir. Bu sebeple beslenme şekli mevsime göre düzenlenmelidir.Günün en önemli öğünü olan kahvaltıda daha çok mevsim ürünleri olan domates, salatalık,maydanoz gibi taze ürünler tüketilmeli, hafif peynir ve zeytinden yararlanılmalıdır. İçecek olarak ise kafeinli içecekleri oldukça az tüketmeye özen gösterilmelidir. Diğer öğünlerde ise mevsim meyvelerinin ve sebzelerinin tüketilmesi elbette kaçınılmaz olmalıdır. Bununla beraber yağlı yemeklerden ziyade haşlama, ızgara ya da benmari usulü pişirilmiş yemekler tercih edilmelidir. Terleme olayının da fazla olduğu bu aylarda fazla baharat tüketilmemelidir. Sulu meyve ve sebzelerde ölçülü miktarda tüketilmeli, su içmeye özen gösterilmelidir. Harareti aldığına inanılan gazlı içeceklerden ise kaçınılmalıdır. Gazlı içecekler daha fazla hararet yapar ve içtikçe kesilecek hissi verir. Fakat bu tüketim fazlalığı mide şikâyetlerine ve yaz hastalığı olan ishale sebep olabilir. Sağlıklı beslenmeye özen gösteren her birey halsizlik hazımsızlık, stres, çarpıntı, tansiyon dengesizliği gibi pek çok olumsuzluktan da korunmuş olur.

Yaz sıcaklarının sebep olduğu olumsuzluklardan korunmak için kullanılabilecek bazı doğal ürünler

Yaz Aylarında Nasıl Beslenmeliyiz.

Yaz Aylarında Nasıl Beslenmeliyiz.


Yaz sıcaklarında insanları en fazla bunaltan şey elbette hararettir. Kışın bolca içtiğimiz adaçayı, nane çayı, ıhlamur aslında hararet kesici etkileri olan çaylardır. Siyah çay yerine gün içerisinde bu bitkilerden yararlanmak çok daha faydalı olacaktır.

Bir yetişkinin vücudunun ortalama olarak %55-75 arası su olduğu düşününce ve suyun vücudumuzda toksinlerin atılması, emilim ve sindirimde görev alması, doku ve organların korunması gibi görevlerini de düşünce; su yaz aylarında çok önemli bir yere sahiptir.Yaz aylarında vücudumuzun suya oldukça fazla ihtiyacı vardır. Kafeinin dirüetik etkisi, vücutta sıvı kaybına yol açar. Bu yüzden kafeinli içecekler tüketilmemeli, kafein yerine bol bol su içilmelidir.Bundan dolayı yapay içecekler yerine günde 2 lt su içmeye özen gösterilmelidir.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
3 yorum
308 okuma
27 Nisan, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarYorumlar (3 Yorum)

Bir Yorum Yazmak İstermisiniz ?