Yeni doğan Ağlayan bebek nasıl susturulur ?

Yeni doğan Ağlayan bebek nasıl susturulur ?

Yeni doğan Ağlayan bebek nasıl susturulur ?

Özellikle yaşamın ilk aylarında,Yeni doğan Ağlayan bebek nasıl susturulur ? bebeklere her ağladıklarında müdahale etmek, sakinleşmeleri için yardımcı olmak gerekir. Yeni doğmuş bir bebek, ağlamayla kaybettiği kontrolünü kendisi yerine getiremez, bunu sadece siz yapabilirsiniz. O nedenle bebeklerin ağlamalarına tutarlı şekilde cevap vermek önemlidir.

Bebeğinizi sarmalayın:
Yakın zamanda yapılan araştırmalar bir şal ya da battaniyeyle sıkıca sarmalanan bebeklerin daha güvende hissettiklerini, daha iyi uyuduklarını gösteriyor; sarmalamak aynı zamanda ani bebek ölümü riskini azaltıyor. Evde denemeden önce doktorunuzdan ya da bebek hemşirenizden tam olarak nasıl saracağınızı uygulamalı olarak öğrenin.

Bebeğinizi sallayın:
Pek çok anne baba bebeğin belli bir ritimle yumuşakça sallanmasının çok rahatlatıcı olduğunu kısa zamanda fark eder. Ya bir sallanan sandalye alın ya da bebeğinizi kucağınızda sallayın.

Bebeğinizi usulca hoplatın: Bebeğiniz sizin dizlerinizin üzerinde usul usul hoplatılmaktan hoşlanabilir.

Ninni söyleyin:
Detone bile olsanız sesiniz bebeğiniz için çok rahatlatıcı olabilir. Yumuşak bir ses tonuyla söylenen bebek şarkısı ya da ninni işe yarayabilir.

Monoton bir ses dinletin:
Bebekler bazen alışık olmadıkları yeni sesleri dinlemekten yorulur ve çok rahatsız olurlar. Ana rahminde bebeğiniz değişmeyen rahatlatıcı monoton bir sesle kuşatılmıştır; vantilatör veya çamaşır makinesi sesinden yararlanarak ya da dalga sesleri içeren bir albüm dinleterek bebeğinize bu ortamı sağlayabilirsiniz.

Bebekler Neden ağlar ? nasıl susturulur ?Bebekler Neden ağlar ? nasıl susturulur ?

Otomobille gezdirin:
Monoton bir ses ve ritmik bir hareket sağladığı için otomobilde yolculuk etmek bebekler için özellikle çok rahatlatıcı olabilir. Yalnız yorgunken araba kullanmamaya dikkat edin.

Ortamı değiştirin:
Bebeğinizin içinde bulunduğu ortamı gözden geçirin. Bebeğiniz sıcaktan bunalmış, soğuktan üşümüş ya da çok parlak ışıktan rahatsız olmuş olabilir. Temiz havada yürüyüş de iyi gelebilir.

Kafa ostepatisi yaptırmayı düşünün:
Doğum sırasında bebeğinizin kafası büyük bir basınca maruz kalır. Doğumdan sonra bu basınç çoğunlukla kaybolsa da bazı bebeklerde devam edebilir; bu durum bebekte sık sık açıklanamayan ağlamalara ve rahatsızlıklara sebep olur. Bir kafa masajı uzmanı bebeğin kafatasını incitmeden biçimlendirerek kafatası kemiklerinin doğru yerlerine yerleşmesini sağlayacak, bebeğinizin sakinleşmesine yardımcı olacaktır.

Banyo yaptırın:
Bebeğinize ılık bir banyo yaptırmayı deneyebilirsiniz. Onu yıkamanıza gerek yok, sadece suyun sakinleştirici etkisinin tadını çıkarması yeterli olacaktır.

Emzik verin:
Emmek yeni doğan bebekleri rahatlatır, ancak bebeği emziğe alıştırmanın olumsuz yönleri de vardır.

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumak istermisin ?
yorum yok
339 okuma
4 Haziran, 2018
Admin
Admin

Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin makale yazarlığı yapar. Site web editörü olan admin.


YorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?